چرا همش شکست میخوریم

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چرا همش شکست میخوریم ؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي  اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

شکست چیست؟

شکست، واژه ای که بارها شنیدیم و بارها از آن استفاده کردیم. اما آیا واقعاً چیزی به نام شکست وجود دارد؟

بارها در مقابل مشکلات زندگیمان زانو زدیم و به قول خودمان اعتراف کردیم که “من شکست خوردم.”

حتی گاهی برای ناکامی هایمان اشک ریخیتم و از زمین و زمان شکایت کردیم.

اما هیچ وقت با خودتون فکر کردید چرا به این نقطه می‌رسیم و چرا شکست میخوریم ؟

جواب واضح است: چون ذهنمان آمادگی مواجه شدن با سختی ها را ندارد و هرگز در مسیرمان به موانع و مشکلات فکر نمی‌کنیم. به همین خاطر گاهی حتی با کوچک ترین موانع حس سرخوردگی و به قول خودمان “شکست” وجودمان را می‌گیرد و حال خوبمان را تبدیل به بدترین حس و حال دنیا می‌کند.

۱- باور‌های برنامه‌ریزی شده در ذهن شما ویروسی شده است!

باور‌های ویروسی باور‌هایی هستند که شما را سمت بیماری می‌برند. این بیماری می‌تواند بیماری روانی باشد، می‌تواند بیماری جسمی باشد، می‌تواند بیماری ذهنی یا حتی بیماری سبک زندگی شما باشد. ذهن شما از دوران کودکی بد تربیت شده است و باورهایی وارد آن شده است که مهر ناکارآمدی، بی کفایتی و بی لیاقتی را بر شما زده است. یکی از دلایلی که برخی از افراد به ندرت کاری را با موفقیت انجام می‌دهند این است که مبتلا به باور‌های تضعیف‌کننده در ضمیر ناخودآگاه یا نیمه خودآگاه خود هستند. برای شناسایی و اصلاح این باور‌ها باید حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

۲- شما خود را نمی‌شناسید!

شاید باور نکنید، اما شناخت خود به شما کمک بزرگی در یافتن راه مناسب می‌کند. یکی از دلایلی که برخی از افراد به ندرت موفق می‌شوند این است که خود را و سبک‌های موجود در وجود خود را نمی‌شناسند. آنها نمی‌دانند که سبک زندگی کردنشان، کار کردن‌شان، تفریح کردن‌شان، فکر کردن‌شان، ارتباط برقرار کردن‌شان، پیش رفتن‌شان، جذب کردن‌شان و… چیست. بنابراین، از مسیر‌ها و با شیوه‌های اشتباه می‌خواهند به مقصدی درست برسند. بعضی از افراد توانایی‌ها، علایق واقعی و استعداد‌های خود را نمی‌شناسند؛ بر اساس شناخت اشتباه از خود تصمیم می‌گیرند و قدم بر می‌دارند و به تبع آن، شکست می‌خورند. بنابراین، اینکه شما بدانید دقیقا چه کسی هستید کمک شایانی به شما در یافتن راه مناسب می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  استعداد یابی کلیفتون

گاهی افراد تصورات نادرست و توهماتی نسبت به توانایی‌ها و استعداد‌های خود دارند. این افراد غالبا خود را خیلی آماده برای مشاغل و سمت‌هایی می‌بینند که مهارت، تجربه یا دانش بالایی می‌خواهد. مصداق این افراد، کسانی هستند که وارد دنیای کار می‌شوند و بدون هیچ مهارتی خود را مستحق میز مدیریت و درآمد بالا می‌دانند. خودشناسی به این افراد کمک می‌کند که از توهم بیرون بیایند، بر زمین و در واقعیت قرار گیرند، جایگاه خود را پیدا و از همان جا شروع به پیشرفت کنند. فراموش نکنید اگر جایگاه واقعی خود را نشناسید، پیشرفت نخواهید کرد زیرا نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید.

۳- شما یک مسیر را ادامه نمی‌دهید.

یکی دیگر از دلایلی که بعضی از افراد به ندرت موفق می‌شوند می‌تواند این باشد که دائما از این شاخه به آن شاخه می‌پرند. اگر شما یک مسیر را تا رسیدن به هدف پیگیری نکنید و پس از مدتی آن را رها کنید، بالطبع موفق نمی‌شوید. پیگیری و ممارست از اصول اولیه و مهم رسیدن به موفقیت در انجام کار‌ها است.

۴- شما برنامه‌ریزی صحیح در انجام کار‌ها ندارید.

داشتن برنامه‌ای منسجم، صحیح و هوشمندانه از مهم‌ترین اصول رسیدن به موفقیت است. اگر برنامه صحیحی برای انجام کارهایتان نداشته باشید پس از مدتی تلاش متوقف می‌شوید. برنامه‌ریزی صحیح به شما کمک می‌کند که بدون سردرگمی راه را بپیمایید و برنامه‌ریزی هوشمندانه به شما کمک می‌کند که از اتلاف وقت، انرژی و سرمایه خود جلوگیری کنید.

۵- شما هدف‌گذاری را بلد نیستید.

هدف‌گذاری یک مهارت و یک علم است. آیا شما در زندگی خود هدف یا اهدافی دارید؟ این اهداف چه هستند؟ آیا این اهداف متناسب با شما و واقعی هستند؟ آیا به این اهداف متعهد هستید؟ آیا این اهداف، اهداف خود شما هستند یا آنها را از دیگران قرض گرفته‌اید ؟ آیا هدف‌گذاری را بلد هستید؟ آیا می‌دانید که چطور می‌توانید به اهدافتان برسید؟ آیا می‌دانید که ده سال دیگر یا حتی سه سال دیگر می‌خواهید کجا و در چه موقعیتی باشید؟

۶- شما از موفقیت می‌ترسید.

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های بسیاری از افراد «ترس از موفقیت و قدرت درون» است. اغلب فکر می‌کنند که مردم از شکست می‌ترسند اما جالب است بدانید که بسیاری از مردم به همان اندازه که از شکست می‌ترسند از موفقیت نیز هراس دارند. بسیاری از انسان‌ها زمانی که می‌بینند موفقیت‌شان نزدیک است وحشت زده می‌شوند و به هر طریقی و به‌صورت ناخودآگاه موفقیت و شادی را از خود دور می‌کنند. آیا زمانی که به موفقیت نزدیک می‌شوید بسیار هیجان‌زده می‌شوید؟

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جدیدترین تکنیک های روانشناسی برای افزایش فروش

۷- شما خودکم‌بینی دارید.

بر اساس باور‌های سمی و ویروسی، ممکن است شما دچار خود کم بینی باشید و خود را لایق رشد و موفقیت ندانید. جملاتی مانند: «تو هیچی نمی‌شوی! تو هیچوقت نمی‌توانی یک کار را درست انجام دهی! تو کافی نیستی! این کار را هم مثل کار‌های دیگری که انجام ندادی کنار می‌گذاری! و…» جملاتی هستند که دائما در ذهن شما تکرار می‌شوند. جملات ناامیدکننده‌ای که از والدین و بزرگتر‌های خود به ارث برده‌اید و امروز درون شما زندگی می‌کنند. واقعیت این است که هیچکدام این باور‌ها واقعی نیستند و شما نباید آنها باور کنید. شاید بگویید واقعی هستند چون اتفاق می‌افتند، اما ما به شما می‌گوییم که « آنها اتفاق می‌افتند، چون شما باور دارید که باید اتفاق بیفتند!»

چرا همش شکست عشقی میخورم

"<yoastmark

انتخاب

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که همیشه باید بهش دقت داشته باشید، نوع انتخابتون هست. خیلی وقت‌ها آدم‌ها عاشق کسایی می‌شن که برای اون آدم اشتباهه! دقت کنید، اشتباه؛ یعنی اینکه طرف مقابل لزوما آدم بدی نیست، ولی برای شما مناسب نیست. در ادامه چند نکته مهمی که برای انتخاب باید بهشون توجه کنید رو مرور می‌کنیم.

انتخاب: هدف از رابطه

یکی از مهم‌ترین مسائل در انتخاب، هدف شما از وارد شدن به رابطست. اینکه شما دنبال یه رابطه متعهدانه و پایدارید یا نه. گاهی وقت‌ها شنیده می‌شه که دخترها یا پسرها می‌گن: «به من گفته که نمی‌خواد رابطه متعهدانه‌ای داشته باشه، اما شاید بشه نظرش رو عوض کرد». بله، شاید بشه، اما وقتی طرف مقابل این موضوع رو گفته، نباید سر این مساله ناراحت بشید، چون خودتون شرطشو پذیرفتید.

انتخاب: تیپ‌های شخصیتی

یکی دیگه از مسائل مهم، تفاوت در تیپ‌‌های شخصیته. درسته که آدم‌ها اصلا شبیه به هم نیستند، اما بر اساس رویکرد تیپ‌شناسی، می‌شه انسان‌ها رو تو طبقات تقریبا مشابهی دسته‌بندی کرد. حالا چرا مهمه؟ فرض کنید مثلا شما اهل طبیعت و تفریحات مهیج باشید، اما فرد مقابلتون بیشتر اهل سینما و کتاب‌فروشی‌ها باشه؛ قاعدتا شما نه تنها تفریحات مشترکی ندارید، بلکه این اختلاف سلیقه، ممکنه درگیری‌هایی رو هم بیاره.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه هدف گذاری کنیم

انتخاب: اهداف و انتظارات

نکته دیگه، اهداف و انتظاراتی هست که افراد تو زندگی دارن؛ به عنوان مثال بعضی از افراد ترجیح می‌دن که اول کار یا شرایط تحصیلشون به یه ثباتی برسه و بعد به روابط عاطفی فکر کنن. این آدم‌ها اگه هم که وارد رابطه بشن، احتمالا این مساله در درجه دوم یا سوم اهمیت قرار می‌گیره و لزوما به این معنا نیست که فرد مقابل رو دوست ندارن. گاهی همین مساله خیلی مشکل‌ساز می‌شه.

انتخاب: بلاتکلیفی

مساله دیگه مهم، ارتباط با آدم‌های بلاتکلیفه. این آدم‌ها هنوز خودشون هم نمی‌دونن که از رابطه چی می‌خوان. این مساله توی رابطه می‌تونه فاجعه به بار بیاره؛ چون هم خودش تو رابطه کلافه می‌شه و هم فرد مقابل نمی‌دونه که باید چی کار کنه، چون فکر می‌کنه من هر کاری که بلدم انجام دادم اما چرا رابطمون خوب پیش نمی‌ره!

انتخاب: اختلالات شخصیت

دسته‌ای از اختلالات روانی وجود داره به اسم اختلالات شخصیت؛ ارتباط با این گروه از آدم‌ها (که در آمار تعدادشون کم هم نیست) بسیار آسیب‌زاست. این آدم‌ها هیچ ایرادی تو خودشون نمی‌بینن و فکر می‌کنن این بقیه هستند که مشکل دارند؛ به همین دلیل شریک عاطفیشون بهترین مهارت‌های ارتباطی دنیا رو هم داشته باشه، باز نمی‌تونه رابطه سالمی با فرد مقابلش برقرار کنه.

مهارت‌های اجتماعی

حتی اگه انتخاب درستی هم داشته باشید، باید بدونید که دونستن مهارت‌های اجتماعی پایه مهمی برای حفظ رابطه هست. خیلی وقت‌ها بلد نبودن نحوه درست ارتباط با شریک عاطفی می‌تونه یه رابطه رو از هم بپاشونه. در بحث مهارت‌های اجتماعی افراد تفاوت‌های اصلی بین زن و مرد رو یاد می‌گیرن و با فراگیری تکنیک‌های درست، رابطه خودشون رو به بهترین نحو مدیریت می‌کنن.

سواد رابطه

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی، نوع جدیدی از رابطه ایجاد شده به نام ارتباط از طریق مجازی؛ به عبارت دیگه، بیشتر ارتباطات شما با شریک عاطفیتون، از طریق چت کردنه، اما سواد چنین ارتباطی هیچ جا آموزش داده نشده. رادیو عشق دوره‌ای طراحی کرده (فعلا برای خانم‌ها) که از طریق اون می‌تونید سواد رابطه در فضای مجازی رو یاد بگیرید.

 

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.