چرا کودکم فکر می کند کسی دوستش ندارد

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چرا کودکم فکر می کند کسی دوستش ندارد ؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

اعتماد به نفس پایین برای کودک مضر و مشکل ساز خواهد بود می تواند باعث تضعیف کیفیت زندگی وی شود و  در زمینه تحصیلی به وی آسیب برساند و در موفقیت وی خلل ایجاد کند بهتر است در صورت مشاهده هرگونه مشکل در اعتماد به نفس و اراده در فرزندتان به مشاوره با روانشناس بپردازید .

چرا کودکم فکر می کند کسی دوستش ندارد
چرا کودکم فکر می کند کسی دوستش ندارد

اولین جامعه ای که کودک در آن قرار می گیرد خانواده است. یکی از مسائلی که پدر و مادر در آن نقش مستقیمی دارد تاثیر در ایجاد اعتماد به نفس در کودک است که این موضوع نقش تعیین کننده ای در موقعیت و جایگاه آینده کودک در جامعه دارد. به همین دلیل والدین می توانند با تربیت مناسب این ویژگی را در کودک پرورش دهند و یا اینکه با رفتار نامناسب با کودک خویش تأثیری منفی در اعتماد به نفس او برجای گذارند. نداشتن اعتماد به نفس دغدغه یکی از مادران است که می گوید: پسر ۸ ساله من نسبت به هم سن و سالانش اعتماد به نفس پایینی دارد به طوری که علاقه ای به امتحان کردن تجربه های جدید ندارد و اغلب در مورد خودش منفی صحبت می کند.

۱. گوش کن:

هر کسی می تواند یک روز بد داشته باشد، با خوب گوش کردن به صحبت های کودک می توان حدس زد که یک مشکل نه چندان بزرگ برایش رخ داده و یا مشکلات جدی تری مثل زورگویی و خشونت و یا پایین بودن یک مهارت اجتماعی در کودک مطرح است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟

۲. احساساتش را بپذیر:

 شروع صحبت با کودک همراه با یک همدلی مهمترین قسمت این مسئله است .می توانید به کودک بگویید ” اوه عزیزم این واقعاً ناراحت کننده است که فکر کنیم همه از ما متنفرند! ” ، ” اوه عزیزم می فهمم این که فکر می کنی هیچ کس دوستت ندارد واقعاً ناراحت کننده است”… اینکه به کودک کمک کنیم احساس ناراحتی و غم اش را تجربه کند و بتواند در موردش صحبت کند او را برای کنار آمدن با ناکامی های بزرگ در زندگی آینده اش آماده می کنیم.

۳. سوالات انتها باز بپرس:

 به جای سوال پیچ‌کردن هایی که فقط جواب آره و یا نه دارند، سوال هایی با شروع کلمات چرا، چطور، چگونه، بپرسید. در واقع این گونه سوال ها کودک را در مسیر درک مشکل و درک احساساتش و همینطور درک احساسات دیگران و پیدا کردن راه حل کمک می کند.” چرا فکر می کنی اینگونه شد؟”، ” چگونه احساس می کردی در آن لحظه ؟ ” و …

۴. مهارتهای اجتماعی اش را ارزیابی کن:

هنگامی که کودک در تعامل با افراد دیگر و یا هم سن و سالانش است ،از نظر روابط اجتماعی زیر نظرش داشته باش! شاید مشکلاتی مثل کمرویی ، خجالت و ترس در میان باشد. از معلمش در مورد روابط با همکلاسی‌هایش سوال کن. به او کمک کن در فعالیت‌هایی که فرصت بیشتری برای دوستیابی داشته باشد شرکت کند. بچه های دیگر را به خانه دعوت کن تا با او در ارتباط باشند.

۵. همدلی را به او آموزش بده :

وقتی کودک مثلاً می گوید” با من به خاطر موهای فرفری ام بازی نمی‌کنند و من را دوست ندارند ” ، ابتدا با او همدلی کنید و سپس از چنین فرصتهای استفاده کنید برای آموزش درک احساسات دیگران و همدلی کردن او با دیگران… می توانید از او بپرسید : ” تو چه احساسی داشتی؟ آیا تا به حال دیده ای که افراد دیگری هم در چنین موقعیت هایی مثل تو قرار گرفته باشند؟ فکر می کنی به آنها چه احساس هایی دست می دهد؟ آنها چگونه فکر می کنند؟ ” ؛ با این گونه سوالات ضمن اینکه به کودک تفهیم می‌کنیم که در احساس و مشکلش تنها نیست یاد می‌گیرد احساسات دیگران را نیز بهتر درک کند و همدلی اش رشد پیدا می کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جنس لباس نوزاد

۶. به او کمک کن تا راه حلی بیابد :

وقتی متوجه مشکل شدید می توانید از کودک بخواهید راه حلش برای حل مسئله را بیان کند ،ممکن است کودک از شما بخواهد که راه حلی به او نشان دهید ولی این فرصت برای رشد و فکر کردن در کودک را از دست ندهید. به او نشان دهید که قدرت و ظرفیت حل مشکلش را دارد. از او بپرسید عقیده اش چیست؟ می تواند یک پیشنهاد که فکر می‌کند در آن موقعیت حتی کمی کمک‌کننده باشد را بیان کند ؟ با او همراهی کنید…

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.