چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟ در اين مطلب ميخواهيم در رابطه با این موضوع  اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

انواع بلوغ

بلوغ جنسی

بلوغ که تابعی از سن بلوغ است مرحله‌ای از رشد انسان می‌باشد که باعث‌گذار از کودکی و رسیدن به بزرگسالی می‌شود. فردی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته باشد بالغ نامیده می‌شود و از نظر جنسی، توانایی تولید مثل دارد. بلوغ بیشتر اشاره به تغییرات جسمانی در بدن مرد و زن دارد.

این دگرگونی با نام بلوغ جسمانی شناخته می‌شود. علاوه بر آن بلوغ روانی نیز اشاره به رشد روانی و شخصیتی فرد دارد. بلوغ جسمانی معمولاً در دوران نوجوانی اتفاق می‌افتد. بلوغ روانی دیرتر و پس از بلوغ جسمانی روی می‌دهد. بلوغ اجتماعی مرحله تکاملی بلوغ انسان است که موجب تعیین شخصیت اجتماعی فرد می‌شود.

بلوغ در پسران

بلوغ در پسران دیرتر از دختران روی می‌دهد و معمولاً سنین ده تا شانزده سالگی زمان بروز بلوغ جسمانی در پسران است. سرعت بلوغ نیز در پسران کمتر از دختران است و به همین دلیل دوران بلوغ و تکمیل نشانه‌های آن در پسران بیش از دختران طول می‌کشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  لجبازی در دوران نوجوانی

عوامل شروع بلوغ در پسران

نشانه‌های بلوغ در پسران که معمولاً از آن‌ها با عنوان صفات ثانویه جنسی نیز نام برده می‌شود، عبارتند از:

بلوغ در دختران

ّ بلوغ در دختران فرق می‌کند و از سن ۹ سالگی تا ۱۶ سالگی در تغییر است. به‌طور کلی دختران در سن حدود ۲ سال زودتر از پسران بالغ می‌شوند. نژاد، آب وهوا، وراثت، نوع تغذیه، شرایط فرهنگی، روابط عاطفی و اجتماعی موجب می‌شود که سن بلوغ در دختران تغییر پیدا کند.

عوامل شروع بلوغ در دختران

چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟
چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟

نشانه‌های بلوغ یا صفات ثانویه جنسی دختران عبارتند از:

نشانه‌های مشترک بلوغ

برخی نشانه‌های بلوغ در دختران و پسران هر دو دیده می‌شود:

 

 

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.