چه عواملی در انتخاب لباس مناسب موثر است؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چه عواملی در انتخاب لباس مناسب موثر است؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

آيا تا به حال به لباس خود دقت کرده ايد؟ آيا در ترکيب رنگ، جنس و برش پارچه از پيش تصميم گرفته ايد؟ يا اينکه آنها را اتفاقي کنار هم قرار مي دهيد؟ شايد بدانيد که هر کدام از اينها مي توانند محاسن اندام را جلوه گر کنند و معايب آن را تا حد امکان بپوشانند. بنابراين، شناخت عواملي چون: ۱- طرح پارچه ۲- جنس پارچه ۳- برش پارچه ۴- رنگ پارچه مي تواند در نشان دادن تناسب اندام هر فرد نقش بسزايي داشته باشد.

1. تأثير طرح پارچه در انتخاب لباس مناسب

براي تهيه يک لباس برازنده انتخاب طرح پارچه اهميت بسياري دارد؛ زيرا با برگزيدن يک طرح مناسب و در عين حال جالب مي توان تناسب لازم را رعايت نمود. به طور کلي در هنگام خريد نبايد پارچه آنقدر توجه تان را جلب کند که بدون در نظر گرفتن مدل انتخاب و نوع اندام خويش به خريد آن اقدام نماييد.

الف) پارچه هاي راه راه:

هنگام انتخاب اين نوع پارچه ها، از يک طرف مدل لباس را به دقت در نظر بگيريد تا موقع برش دچار اشکال نشويد و از طرف ديگر به اصول مربوط به اندام از ديدگاه طراحي لباس توجه داشته باشيد.

پارچه هاي با راه عمودي اندام را باريک تر و پارچه هاي با راه افقي شخص را چاق تر نشان مي دهند. درضمن، فواصل يا فضاي بين خطوط نيز در اين مورد مؤثر است.
-پارچه هاي راه راه عمودي:
پارچه هاي راه راه عمودي که عرض راه هاي آن نسبتاً عريض است (فواصل بين خطوط زياد است)، فرد را چاق تر و پارچه هاي راه راه که خطوط آن باريک تر هستند، شخص را لاغرتر نشان مي دهند.
-پارچه هاي راه راه افقي:
پارچه هاي راه راه افقي که عرض راه هاي آن عريض باشد (فواصل بين خطوط زياد است) شخص را چاق تر و بالعکس پارچه هاي راه راه افقي که عرض راه هاي آن نسبتاً کمتر است، پوشنده را لاغرتر نشان مي دهند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چارت سازمانی مک دونالد

ب) پارچه هاي خالدار:

پارچه هاي خالدار (دايره اي شکل) ظاهري مدور به پوشنده مي دهند. البته پارچه هايي با خال هاي ريز و کوچک و با فواصل کم، اندام را لاغرتر و پارچه هايي با خال هاي درشت و با فواصل زياد اندام را درشت تر نشان مي دهند.

ج) پارچه هاي گلدار:

به طور کلي پارچه هاي نقش دار اندام را درشت تر نشان مي دهند. پارچه هاي گل درشت، با رنگ هاي روشن و زنده، اندام را درشت تر و پارچه هايي با گل و بته ريز و رنگ هاي تيره يا مات در يک مايه رنگي، اندام را لاغرتر نشان مي دهند.

د) پارچه هاي چهارخانه:

اين نوع پارچه ها افراد را درشت تر نشان مي دهند. پارچه هاي چهارخانه ريز از فاصله نسبتاً دور يکرنگ به نظر مي آيند و به نسبت رنگ شان شخص را لاغرتر و بالعکس پارچه هاي پيچازي (پارچه هايي که داراي خانه هاي چهارگوش و يا شطرنجي هستند) با طرح درشت (با خطوط کلفت و سطح رنگي بزرگ) پوشنده را درشت اندام جلوه مي دهند.

2. تأثير جنس پارچه در انتخاب لباس مناسب

يکي از اصول مهم در انتخاب پارچه، جنس آن است. جنس تاروپود، نوع بافت و به طور کلي نماي پارچه پس از بافته شدن، سطح پارچه را تشکيل مي دهد. اگر لباسي داراي مدل متناسب با اندام و برشي طبق اصول صحيح و دوختي عالي باشد ولي به جنس پارچه از نظر هماهنگي با مدل توجه نشود، زحمات دوزنده به هدر مي رود.

الف) پارچه هاي چسبان:

پارچه های چسبان (نظير ژرسه) در صورتي که کاملا چسبان دوخته شود شخص لاغر را لاغرتر و چاق را چاق تر جلوه گر مي کند؛ زيرا خطوط خارجي اندام را به طور واضح نشان مي دهد. اگر شخص لاغر پارچه ژرسه را به صورت چين دار يا دراپه (چين هاي نامرتبي که در يک قسمت لباس جمع و در قسمت ديگر محو مي شوند) بپوشد، خوش اندام تر به نظر مي رسد.

ب) پارچه هاي آهاردار:

پارچه هاي آهاردار به علت اينکه روي تن نمي خوابند، اندام را درشت تر جلوه مي دهند و پارچه هايي لطيف که ريزش بيشتري دارند و لغزنده اند، شخص را ظريف تر نشان مي دهند.

ج) پارچه هاي ضخيم و ناصاف:

پارچه هاي با سطح خشن و زبر (مانند توئيد پشمي، کلوکه، پوست هاي طبيعي و مصنوعي) به دليل ضخامت شان قطر بيشتري به اندام شخص داده و اندام را درشت تر جلوه مي دهند؛ در حالي که پارچه هاي با سطح صاف (مانند کرپ ظريف) شخص را لاغرتر نشان مي دهند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ۲۰ جمله طلایی برای موفقیت در سال ۲۰۲۰!

۳ـ تأثير برش در انتخاب لباس مناسب

برش ها و مدل هاي انتخابي که مجموعه اي از خطوط هستند، به دليل ويژگي هاي بصري و رواني خطوط، اساسي ترين و مؤثرترين عامل براي مشخص کردن اندام و متناسب و برازنده نمايان ساختن آنها مي باشند.

خطوط داراي قدرت ذاتي هستند؛ تا جايي که مي توانند تصور ذهني قوي در بيننده ايجاد کنند. به جز عوامل ذکر شده، عوامل ديگري مانند توازن، ترکيب مدل ها و… نيز مي توانند اندام را متناسب و برازنده نشان دهند.

الف) برش هاي عمودي:

به طور کلي برش هاي عمودي فرد را کوچک تر از اندازه اصلي نشان مي دهند. در عين حال، استفاده از برش هاي موازي عمودي اندام را لاغرتر مي کند. هرچه فاصله بين خطوط موازي خط عمودي بيشتر باشد، اندام چاق تر و بالعکس هرچه فواصل خطوط کمتر باشد، شخص لاغرتر به نظر مي آيد.

ب)برش هاي افقي:

با توجه به اين که خط افقي ديد چشم را به طرفين مي کشاند، براي افزايش عرض بدن استفاده مي شود. در عين حال برش هاي افقي فرد را کوتاه تر جلوه مي دهند. چنانچه اين برش در بالاتنه باشد، قد بالاتنه را کوتاه تر و طول پاها را بلندتر مي کند و بالعکس، چنانچه برش در قسمت پايين لباس باشد، قد بالاتنه بلندتر و طول پاها کوتاه تر به نظر مي رسد.

ج) برش هاي مايل:

در انتخاب برش هاي مايل، طول خط مايل و درجه شيب آن اهميت خاصي دارد. هرچه طول خط بلندتر و درجه شيب آن کمتر (به خط عمودي نزديک تر و بلند) باشد، اندام را بلندتر و لاغرتر و بالعکس، هرچه طول خط کوتاه تر و درجه شيب آن به خط افقي نزديک تر و کوتاه تر باشد، اندام را کوتاه تر و چاق تر نشان مي دهد.

د) برش هاي منحني و شکسته:

برای انتخاب لباس مناسب دقت کنید خطوط منحني در طرح لباس ممکن است به شکل هلال هاي بزرگ يا دالبرهاي کوچک و نيم دايره استفاده شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تاثیر موسیقی بر روی کارمندان

درست است که خطوط منحني احساس آرامش و ملايمت را القا مي کنند، ولي اندام را کوتاه تر و درشت تر نشان مي دهند و بالعکس، خطوط شکسته تا اندازه اي خصوصيات خط مايل را دارند و اندام را بلندتر و لاغرتر از برش منحني نشان مي دهند.

3.عوامل اجتماعی موثر در انتخاب لباس مناسب

چه عواملی در انتخاب لباس مناسب موثر است؟
چه عواملی در انتخاب لباس مناسب موثر است؟

در جوامع اولیه و حتی در جوامع امروز، هیچ محیط انفرادی یا اختصاصی برای افراد، جهت انتخاب لباس مناسب وجود ندارد و این حقیقت نشان دهندۀ ارزش اجتماعی انسان ها می باشد.

پس تأثیر متقابل بین اجتماع و انسان را نمی توان نادیده انگاشت. پذیرش گروهی، نقشی اساسی در پذیرش پوشاک دارد.

هر فردی مایل است عضو جامعه ای باشد که در آن زندگی می کند.

بنابراین، خود را همرنگ جامعه می پندارد. وی در صورت سرپیچی از قوانین وضع شده جامعه ی خود، دیگر عضو آن اجتماع محسوب نمی شود.

در جامعه ای که اعضای آن مدل های مشابهی از لباس را برتن می کنند، حضور فردی کاملاً متفاوت، منجر به جلب توجه بیش از اندازه و حتی، طرد شدن آن فرد از جامعه می گردد.

در جامعه کنونی ایران، نسبت به سال های گذشته، زنان بیشتری خارج از منزل به کار مشغول می باشند و به همین علت به پوشاکی راحت، با قابلیت شستشو و نگهداری آسان در عین حال مطابق مد، نیاز دارند.

افرادی که بسیار اجتماعی می باشند، باید جالباسی خود را طبق جدیدترین مدهای روز، گسترش داده، تا در صورت لزوم از تنوع جالباسی خود بهره برند.

افرادی که زیاد اجتماعی نمی باشند، قطعاً به تعداد البسه کمتری نیاز خواهند داشت. مسأله ی مهم دیگر، مذهب است.

لباسی که در یک مذهب، عرف و پذیرفته شده است، ممکن است در مذهبی دیگر، غیر قابل قبول باشد. لذا هنگام انتخاب لباس مناسب، فرد مورد نظر باید حدود خویش و مذهب خود و مذهب جامعه ی مورد نظر خود را نیز بداند.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.