چه لوازمی برای مراقبت نوزاد نیاز دارید؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چه لوازمی برای مراقبت نوزاد نیاز دارید؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

دوران بارداری و دوران پس از زایمان دوران بسیار عجیبی برای یک مادر است. برخی از مادران زمانی که به این دوره می‌اندیشند؛ می‌گویند: بیشتر شبیه به یک خواب بوده است.

پس از آمدن نوزاد برخی از وسایل بسیار ضروری و مهم است. لوازم موردنیاز برای مراقبت نوزاد عبارتند از لوازمی مربوط به تغذیه، بیرون بردن نوزاد، ایمنی و سلامت و در نهایت چیزهایی که مربوط به خواب نوزاد است.

بهتر است در خرید سیسمونی مواردی را تهیه کنید که ضروری و موردنیاز است.

وسایل مورد نیاز برای تغذیۀ نوزاد

پس از آمدن شما همراه کودکتان از بیمارستان، وسایل مورد نیاز شما برای تغذیۀ نوزاد در خانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بالش شیردهی:

این بالش‌های بسیار مفید به شما کمک می‌کند تا در طول شیر دادن‌، آن را زیر نوزاد و دور کمرتان قرار دهید و جای راحتی برای نوزادتان فراهم کنید. این بالش‌ها در رنگ‌ها، مدل‌ها و سایزهای مختلف وجود دارد که با توجه به راحتی مادر و نوزاد طراحی شده است. شما می‌توانید سایزی را انتخاب کنید که حتی در خودروی شما هم برای شیر دادن مناسب باشد.

پیش‌بند: 

پیش‌بند مانع از ریختن استفراغ و آب دهان نوزاد روی لباس‌های او می‌شود. این پیش‌بندها نیز در رنگ‌ها و شکل‌های متنوعی وجود دارد و از آنجا که قیمت زیادی ندارد، می‌توانید چند دست از آنها را تهیه کنید تا در صورت کثیف شدن، مجبور نباشید خیلی سریع آن را بشویید.

دستمال آروغ‌گیر رودوشی:

برای محافظت از لباس خود در مقابل استفراغ‌های نوزاد و دیگر مایعات، این دستمال‌ها را تهیه کنید تا همیشه در دسترس باشد. می‌توانید برای این‌کار از یک حولۀ کوچک تمیز هم استفاده کنید.

شیشه‌شیر و سرشیشه: 

چه لوازمی برای مراقبت نوزاد نیاز دارید؟
چه لوازمی برای مراقبت نوزاد نیاز دارید؟

حتی اگر نوزادتان را فقط با شیر خودتان تغذیه می‌کنید، اگر بخواهید شیرتان را پمپ و ذخیره کنید، به شیشه‌شیر و سرشیشۀ مناسب نیاز دارید.

اگر قصد دارید تنها از شیر خشک برای تغذیۀ نوزاد استفاده کنید نیز، در طول روز تقریباً ۱۰ بطری ۱۲۰ میلی‌لیتری نیاز خواهید داشت، پس بهتر است بیشتر از یک یا دو شیشه‌شیر با سرشیشه‌های مناسب در خانه داشته باشید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  طرز تهیه سوپ

در حال حاضر شیشه‌شیرها در سه نوع شیشه‌ای، پلاستیکی و ترکیبی و در طرح‌‌های مختلف در بازار موجود است.

فرچهٔ مخصوص شستن شیشه‌شیر:

برای تمیز کردن صحیح شیشه‌شیرها، مخصوصاً انواع پلاستیکی آن، بهتر است از یک فرچۀ شیشه‌شیر یا اسفنج مناسب که خط و خشی به شیشه‌شیر وارد نکند، استفاده کنید و با آب گرم و کف بشویید و بعد خوب آبکشی کنید.

شیر خشک: 

اگر شما نمی‌توانید کودک را با شیر خودتان تغذیه کنید یا پزشک توصیه کرده است که از شیر خشک به عنوان مکمل شیر مادر استفاده کنید، گزینه‌های برای انتخاب شیر خشک نوزاد در اختیار دارید که می‌توانید در مورد مناسب‌ترین آنها با پزشک خود یا پزشک اطفال کودکتان مشورت کنید.

ظروف نگهداری شیر مادر:

اگر به هر دلیلی نیاز به دوشیدن شیر خودتان پیدا کردید، می‌توانید شیر را در این ظروف بریزید و در یخچال نگه دارید و طی چهار روز مصرف کنید. بعد از گذشت چهار روز نیز لازم است شیر را دور بریزید. بهتر است با شرایط نگهداری شیر مادر پس از دوشیدن آشنا باشید.

وسایل حمام نوزاد

برای حمام کردن نوزاد، وسایل ساده‌ای وجود دارد که کار شما را راحت‌تر می‌کند. برخی از این وسایل شامل موارد زیر است:

وان حمام نوزاد:

وان‌های حمام کودک در شکل‌های مختلفی در بازار موجود است که مثلاً برخی از آنها یک وان بیضی‌شکل معمولی یا پایه‌دار است. این وان‌ها قیمت‌های متفاوتی دارد و برخی از آنها امکانات بیشتری به شما می‌دهد. اما اگر نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید، نوع معمول یک وان ساده هم برایتان کاربرد کافی را دارد.

حولۀ نوزاد:

 نوزادها با یک حولۀ نرم کوچک هم خشک می‌شوند، اما شما در صورت علاقه می‌توانید برای نوزادتان یک حولۀ تن‌پوش تهیه کنید که کلاه هم دارد و می‌تواند پس از حمام نوزاد را خشک کند. همچنین می‌توانید یک حولۀ معمولی کوچک که مخصوص نوزاد است بخرید تا پس از حمام او را به آرامی خشک کنید.

شامپو‌ی نوزاد:

شامپوی سر و شامپوی بدن نوزادان، معمولاً از هم جدا نیست و شما کافی است فقط یک شامپوی سر و بدن برای نوزاد خود بخرید. اما بهتر است که قبل از تهیه در مورد نوع یا برند آن، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  شب اول عروسی چقدر درد دارد

لوازم مورد نیاز برای بهداشت و سلامت نوزاد

برای حفظ بهداشت و سلامت جسمی نوزاد، داشتن برخی از وسایلی که در زیر آمده، لازم است:

پوآر بینی:

از این وسیله برای تمیز کردن بینی نوزاد استفاده می‌شود و زمانی که نوزاد دچار گرفتگی بینی است، می‌توان با این پوآر، بینی را تخلیه کرد تا تنفس نوزاد راحت‌تر شود.

ناخن‌گیر یا قیچی ناخن کودک:

این وسایل به شما کمک می‌کند ناخن کودک خود را با خیال راحت و خیلی آرام کوتاه کنید.

یک برس کودک نرم از الیاف طبیعی:

این برس، به ‌ویژه برای پرهیز از نوعی التهاب پوستی سر نوزادان که عارضۀ کلاه گهواره‌ای نام دارد، مفید است.

وسایلی برای بیرون بردن نوزاد

برای بیرون بردن نوزاد از خانه، به آشنایی با وسایلی احتیاج دارید تا در صورت لزوم بتوانید آنها را تهیه کنید. برخی از این وسایل شامل موارد زیر است:

آغوشی نوزاد:

 نوزادان دوست دارند که تنگ در آغوش گرفته شوند. گرمای بدن شما و ضربان قلبتان بهتر از هر چیز دیگری او را آرام خواهد کرد. همچنین آغوشی نوزاد، دست‌های شما را برای انجام کارهای دیگر آزاد می‌گذارد.

کالسکهٔ نوزاد:

 برای بیرون بردن نوزاد به کالسکه‌ای نیاز دارید که قابلیت خم ‌شدن داشته باشد و تقریباً به حالت مسطح دربیاید تا حمل آن آسان‌تر باشد و جای زیادی نگیرد. نوزادان تا حدود سه ماهگی یا تا زمانی که عضلات گردن آنها قوی‌تر شده است، نباید برای مدت طولانی به حالت سربالا تکیه داده شوند.

کریکات: 

کریکات حمل نوزاد در رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید به جای کالسکه‌های کودکان یا کریر نوزاد برای بیرون رفتن همراه نوزادتان از آنها استفاده کنید. برخی از کریکات‌ها قابلیت نصب روی کالسکهٔ نوزاد را هم دارند.

صندلی ماشین نوزاد:

گذاشتن نوزاد در صندلی مخصوص حمل نوزاد یا همان کریر، هنگام رانندگی باعث حفظ امنیت جانی آنها خواهد شد. این صندلی‌ها در خودروی شما ثابت می‌شود و دیگر مجبور نیستید کریر را با کمربند خودرو سفت کنید و در تمام طول رانندگی نگران کودک باشید. توجه کنید که برخی مدل‌های کریر یا همان صندلی خودرو با صندلی مخصوص کودکان بزرگ‌تر در خودرو کمی متفاوت است، یعنی در واقع برخی از کریرهای نوزادان فقط امکان دراز کشیدن یا خوابیدن نوزاد را دارد و حتماً نباید کودک در آنها بنشیند و برخی دیگر ممکن است قابلیت نشستن نیز داشته باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فشار خون چند در بارداری خطرناکه

قنداق فرنگی:

قنداق فرنگی تمام بدن کودک شما را به خوبی می‌پوشاند و معمولاً با یک زیپ یا دکمه بسته می‌شود. این قنداق‌ها در بیرون از خانه کاربرد زیادی دارد و نوزاد را گرم نگه می‌دارد و با دست و پا زدن نوزاد از روی او کنار نمی‌رود. اما در هر صورت بهتر است قبل از خرید، نظر پزشک کودکتان را برای استفاده از این نوع پوشاک بپرسید. همچنین این پوشاک جایگزین مناسبی برای قنداق کردن سنتی کودک است.

وسایل غیرضروری نوزاد

برخی از وسایل غیرضروی نیز برای نوزادان وجود دارد که تهیۀ آنها فقط با توجه به علاقۀ شما مورد نیازتان خواهد بود. برخی از این وسایل شامل موارد زیر است:

آویزها:

 شما می‌توانید آویزهایی را بالای تخت نوزاد ببندید تا هنگام بیداری‌اش ساعت‌ها سرگرمی برای او ایجاد کند. تماشای این آویزهای در حال حرکت در بالای سرش طی روز او را مجذوب می‌کند.

چراغ خواب:

داشتن یکی از این چراغ‌ها با نور مناسب به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به تغییر در نور و بیدار کردن کامل نوزاد خواب‌آلود و خودتان، شیر دادن شب به نوزاد یا تعویض پوشکش را انجام دهید.

تاب برقی:

تاب برقی یک وسیله شبیه یک تخت کوچک است که گاهی بالای آن اشیایی برای سرگرمی کودک آویزان می‌کنند. این تاب‌ها مثل گهواره عمل می‌کند و غیر از قابلیت تکان خوردن با دست، با باطری هم کار می‌کند.

توجه کنید که داشتن وسایلی مثل آویز یا چراغ ‌خواب ضروری نیست و گاهی حتی ممکن است باعث بی‌خوابی نوزادتان شود، پس بهتر است سعی کنید از آنها فقط با در نظر گرفتن تمام موارد در مورد ویژگی‌های خواب نوزاد یا نوزادانتان استفاده کنید.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

منبع : مادرشو

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.