چکار کنیم شکم نوزاد کار کند

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چکار کنیم شکم نوزاد کار کند ؟ یکی از مشکلاتی که ممکن است نوزادان را بسیار اذیت کند مدفوع سخت و یا به عبارتی یبوست می باشد. در ادامه مهم ترین دلایل و روش های درمان آن را بررسی می کنیم. ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

 چکار کنیم نوزاد شکمش کار کند

مادر و نوزاد بالای شش ماهه را به خوردن میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر و مقدار کافی آب و مایعات تشویق کنید. با تغییر رژیم غذایی می توانید مشکل کار نکردن شکم نوزاد را حل کنید.

هنگامی که مدفوع نوزاد سفت می شود و شکم او کار نمی کند، نشانه یبوست است. مدفوع نرم و آبکی نشانه یبوست نیست. گریه در هنگام دفع، دل درد، کاهش اشتها و خون دماغ نشانه یبوست در نوزاد می باشد.

چرا شکم نوزاد کار نمی کند؟

چکار کنیم شکم نوزاد کار کند
چکار کنیم شکم نوزاد کار کند

مایعات نامناسب:

آیا نوزاد به قدر کافی مایعات مصرف می کند؟ آیا روزی شش بار یا کمتر خیس می کند؟ اگر جواب شما مثبت است، نوزاد به قدر کافی آب دریافت نمی کند. مقدار مایعات ناکافی باعث یبوست و کار نکردن شکم نوزاد می شود. نوزاد شیرخوار تا زمانی که غذاهای جامد مصرف نمی کند، به مایعات اضافی نیاز ندارد. هنگامی که شیر خشک یا غذای کمکی به نوزاد می دهید باید مقدار مایعات را افزایش دهید. آب یا مایعات دیگر باعث هضم راحت تر غذا می شود و از کم آبی بدن جلوگیری می کند. مقدار آب بستگی به آب و هوا دارد. اگر در محیط گرمسیر زندگی می کنید، باید مایعات بیشتری به نوزاد بدهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قهوه و چای

شیر خشک:

هنگامی که شیر خشک برای نوزاد تهیه می کنید، سعی کنید مقدار مناسب آب به شیر خشک بیفزایید. شیر خشک غلیظ تهیه نکنید. شیر خشک غلیظ باعث سخت شدن هضم و باعث یبوست و کار نکردن شکم نوزاد می شود.

تغییر شیر خشک:

تغییر شیر خشک یا استفاده از شیر گاو باعث یبوست می شود. در برخی موارد، مدفوع سفت می شود ولی در برخی موارد مدفوع شل می شود. تا زمانی که نوزاد از شیر خشک استفاده می کند، احتمال دارد این مشکل طولانی مدت یا کوتاه باشد. برخی برندهای شیر خشک باعث یبوست می شوند. اگر یبوست ادامه یافت، سعی کنید به نوزاد شیر خشک ندهید.

غذاهای جدید:

احتمال دارد با تجربه غذاهای جدید، نوزاد دچار یبوست شود. معده نوزاد نمی تواند غذاهای دیگر غیر از شیر مادر را هضم کند. سعی کنید غذاهای جدید را کم کم به نوزاد معرفی کنید تا با آن ها کنار بیاید.

فیبر کم:

فیبر در میوه، سبزیجات و حبوبات وجود دارد. هنگامی که نوزاد شیر مادر و شیر خشک می خورد، بدنش فیبر کافی دریافت نمی کند بنابراین دچار یبوست می شود و شکم نوزاد کار نمی کند.

قرص:

برخی داروها باعث یبوست می شوند. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، مکمل های آهن و آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم می باشد.

تغییر روزمرگی:

تغییر روزمرگی مانند مسافرت، آب و هوای گرم و استرس باعث تغییر حرکات روده می شود. در این موارد، نوزاد از یبوست رنج می برد و شکمش کار نمی کند.

آلرژی به شیر گاو:

برخی نوزادان نمی توانند شیر گاو یا برخی لبنیات دیگر را هضم کنند بنابراین باعث یبوست می شود و شکمش کار نمی کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  طرز تهیه آب زغال اخته طبیعی

سابقه خانوادگی:

نوزادانی که سابقه خانوادگی یبوست دارند، از این مشکل بیشتر رنج می برند. این مسئله به خاطر فاکتورهای محیطی و ژنتیکی می باشد.

شرایط پزشکی:

یبوست به خاطر مشکلات هضم غذا می باشد. برخی مشکلات دیگر نیز مانند دیابت، پرکاری تیروئید، سندروم دان و مشکلات عصبی باعث یبوست می شود.

علائم کار نکردن شکم نوزادان:

در صورتی که حرکات روده سه بار کمتر در هفته باشد
درد در هنگام دفع مدفوع
سفتی و خشکی مدفوع
حالت تهوع
شکم درد
خون در سطح مدفوع خشک
کاهش اشتها
عفونت مجاری ادراری
استفراغ
خیس کردن یا بی اختیاری ادرار
حرکات دردناک روده

چکار کنیم نوزاد شکمش کار کند

پزشک براساس شدت بیماری، روش درمان را تعیین می کند:

۱- مکمل های فیبر:

اگر نوزاد مقدار کافی فیبر در رژیم غذایی ندارد، پزشک مکمل های فیبر تجویز می کند. نوزاد باید همیشه مقدار کافی مایعات دریافت کند. مطابق با سن و وزن نوزاد ، پزشک مقدار مناسبی مکمل تجویز می کند.

۲- نرم کننده های مدفوع:

برخی نرم کننده مدفوع مانند گلیسیرین باعث نرم شدن مدفوع نوزاد و کاهش حرکات روده می شود. با مشورت پزشک استفاده شود.

۳- ملین:

هنگامی که نوزاد از یبوست شدید رنج می برد، پزشک ملین تجویز می کند. تجمع مواد در رکتوم باعث درد شکم و انسداد روده می شود. ملین از انسداد جلوگیری می کند. برخی ملین ها شامل روغن های معدنی و پلی اتیلن گلیکل می باشد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه عذرخواهی کنیم تا بپذیرد؟

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.