چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم ؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

علل تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان

علت دقیق تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان هنوز ناشناخته است ولی می دانیم که در این بیماری عملکرد تخمدان ها نرمال نیست و هورمون تستوسترون به مقدار زیاد تولید می شود گرچه تولید هورمون تستوسترون (هورمون مردانه) به مقدار کم همیشه از تخمدان ها تولید می‌شود ولی در تنبلی تخمدان تولید این هورمون افزایش می‌یابد.

همچنین سطح هورمون های زنانه مثل استروژن و پروژسترون نیز به هم می‌خورد. در هر ماه تخمدان زنان فولیکول هایی می‌سازد که یکی از این فولیکول ها رسیده می‌شود و تخمک گذاری انجام می‌شود ولی در افراد با تنبلی تخمدان به جای تولید یک تخمک رسیده تعداد زیادی فولیکول ریز ساخته می‌شود و تعادل ترشح هورمون به هم می‌خورد و تخمک گذاری به طور روتین و ماهانه اتفاق نمی‌افتد، و همین سبب نامنظمی در سیکل های پریودی افرادی که دچار تنبلی تخمدان هستند، میشود.

نشانه های سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان

۱- قاعدگی نامنظم است و تعداد دفعات قاعدگی در سال معمولا کمتر از ۸ بار است.

۲- موهای زائد ضخیم و تیره در لبه فوقانی چانه صورت قفسه سینه رشد می کند.

۳- وجود جوش های صورت یا آکنه

۴- افزایش وزن و چاقی

۵- ریزش موی سر

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فشار خون بالا

۶- ممکن است باردار شدن فرد با مشکل مواجه شود که گاه نیاز به استفاده از داروهای کمک باروری است.

 

احتمال ابتلا به بیماری های زیر در بیمار با تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان وجود دارد:

۱- افزایش ابتلا به دیابت نوع دو

۲- افزایش سطح چربی و کلسترول

۳- افزایش ابتلا به افسردگی و اضطراب

۴- آپنه خواب یا قطع تنفس در خواب

۵ – افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی

۶- افزایش خطر سرطان آندومتر(رحم)

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم: کلومیفن

کلومیفن متداول ترین گزینه درمانی برای ناباروری ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشد. انجمن زنان و زایمان آمریکا توصیه می کند کلومیفن باید در خط اول درمان ناباروری ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک قرار داشته باشد. کلومیفن به طور غیر مستقیم سبب بالغ شدن تخمک ها و آزاد شدن آن ها می گردد. افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک که با کلومیفن تحت درمان قرار دارند ممکن است تجربه بارداری دو قلو، سه قلو یا چند قلو را داشته باشند.

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم: متفورمین

اگر چه داروهای حساس کننده نسبت به انسولین به طور معمول در درمان دیابت استفاده می شود اما ممکن است به عنوان درمان کمکی برای افزایش و تنظیم تخمک گذاری در خانم های مبتلا به تخمدان پلی کیستیک استفاده شود. متفورمین می تواند به تنهایی یا همراه با کلومیفن استفاده شود، مخصوصا زمانی که استفاده از کلومیفن به تنهایی چندان موثر نبوده باشد. شواهد نشان می دهد متفورمین به تنهایی یا در ترکیب با کلومیفن احتمال تخمک گذاری را افزایش می دهد اما نرخ بارداری را بالا نمی برد. لازم به ذکر است متفورمین توسط سازمان اف دی ای برای درمان ناباروری ناشی از تخمدان پلی کیستیک تایید نشده است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سلولیت پا

 چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم: لتروزول

لتروزول به طور موقت تولید استروژن را کاهش داده و هورمون محرک فولیکول را افزایش می دهد. این هورمون در تخمک گذاری نقش مهمی ایفا می کند. برخی تحقیقات نشان داده در مقایسه با کلومیفن استفاده از لتروزول در بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک در تقویت تخمک گذاری و تقویت نرخ زنده زایی نتایج بهتری را همراه دارد. مطالعات حیوانی نشان داده است استفاده از لتروزول در بارداری احتمال بروز نقص در جنین را افزایش می دهد اما تحقیقاتی در مورد بارداری انسان در دست نیست.

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم: گنادوتروپین ها

این هورمون ها به صورت تزریقی استفاده شده و در تحریک تخمک گذاری در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک موثر می باشند. درمان با گنادوتروپین ها پر هزینه است و احتمال بارداری چند قلو را در مقایسه با کلومیفن بیشتر افزایش می دهد. در طول درمان با این داروها نیاز به انجام برخی آزمایش ها و سونوگرافی ها وجود دارد.

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم: جراحی تخمدان

با استفاده از جراحی می توان احتمال تخمک گذاری را تقویت کرد. اگر تغییراتی در شیوه زندگی توام با دارو درمانی نتوانست در ایجاد بارداری موثر باشد، در آن صورت انجام جراحی در بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک به عنوان یک گزینه در نظر گرفته می شود. مشخص نیست آیا انجام جراحی در مقایسه با دارو درمانی موثر تر می باشد یا خیر. خیلی از متخصصین جراحی تخمدان را توصیه نمی کنند. در این روش متخصص جراح زنان و نازایی برش کوچکی را در شکم ایجاد کرده و دستگاهی به نام لاپاراسکوپ را وارد می کند. سپس با استفاده از سوزن و جریان الکتریکی بخش هایی از تخمدان را تخریب می کند. به این ترتیب مقدار آندروژن کاهش یافته و احتمال بارداری تقویت می شود. این روش در مقایسه با گنادوتروپین ها ممکن است کم هزینه تر باشد و احتمال چند قلو شدن را افزایش ندهد، اما منجر به ایجاد اسکار در تخمدان ها می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تیر کشیدن معده

روش های کمک باروری

اگر گزینه های مطرح شده در ایجاد بارداری در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک موفقیت آمیز نباشد در آن صورت استفاده از آی وی اف به عنوان یک گزینه در نظر گرفته می شود. در این روش اسپرم و تخمک به روش آزمایشگاهی تلقیح می گردد سپس تخمک لقاح یافته در درون رحم جای گذاری می شود. در این روش بهتر می توان خطر چند قلو شدن را کنترل کرد. اما باید یادآور شد آی وی اف روشی پر هزینه است و ممکن است هزینه ها توسط بیمه پوشش داده نشود.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.