چگونه ذهن تحلیل گری داشته باشیم؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چگونه ذهن تحلیل گری داشته باشیم؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

همه ما با شرلوک هلمز آشنا هستیم. کارآگاهی که بسیار هوشیار بود و تصمیم های هوشمندانه می گرفت. شرلوک هلمز را می توان سمبلی از ذهن تحلیلگر دانست. داستان های شرلوک هلمز به ما آموزش می دهد که چگونه باید از اطلاعات معمولی که داریم استفاده کنیم. او به ما آموزش می دهد که نسبت به محیطمان هوشیار باشیم. هلمز آموزش می دهد که دیدن با مشاهده کردن یکی نیست.

اغلب انسان ها می بینند اما مشاهده نمی کنند. جزئیات بسیاری در محیط است که تنها از طریق مشاهده قابل دریافت است اما عموم انسان ها بی توجه به اطرافشان بی توجه هستند. کلید بسیاری از معماهای داستان های شرلوک هلمز در همین اطلاعاتی است که در محیط اش قرار داشت. کلید بسیاری از مسایل ما نیز در اطرافمان است اما به علت بی توجهی از آنها صرفنظر می کنیم و نمی توانیم مسایلمان را حل کنیم.

چگونه ذهن تحلیل گری داشته باشیم؟
چگونه ذهن تحلیل گری داشته باشیم؟

ذهن تحلیلگر می تواند اطلاعات را به خوبی پردازش کند. حال اگر کسی اطلاعات خوبی نداشته باشد، به فرض اینکه پردازش کردن را هم بلد باشد، به نتیجه ای نمی رسد. حواس پنجگانه ما، ابزارهای قدرتمندی هستند که باعث می شوند محیطمان را به خوبی مشاهده کنیم. مشاهده تنها به حس بینائی مرتبط نیست بلکه به همه حواس مرتبط است. اما این حواس تلف می شوند زیرا ما به آنها توجه نداریم. برای استفاده بهتر از اطلاعات محیطی، باید حاصل مشاهدات را ضبط کرد. نوشتن، ضبط صدا و تصویر برداری می تواند باعث بالا رفتن دقت شود.
معمولاً ما تنها به جلوی مان و آنجا که می خواهیم برسیم توجه می کنیم و کوچکترین چیزی که در حرکت ما به سوی مطلوبمان، وقفه ایجاد می کند باعث عصبانیت ما می شود. اما همین مواردی که باعث عصبانیت ما می شود چه بسا بتواند که تصمیم ها و حتی هدف ما را تغییر دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تقویت حافظه برای درس خواندن

چگونه ذهن تحلیل گری داشته باشیم؟
لازمه داشتن ذهن تحلیلگر، هوشیاری است. هوشیاری یعنی دانستن اینکه چه اخباری در جریان است. یک تحلیلگر لازم است که اخبار را به صورت منظم دنبال کند و در مورد مطالب جالبی که در اخبار با آن روبرو می شود، از دیگر منابع هم کسب اطلاعات کند. کسی که می خواهد وضعیت پیچیده ای را تحلیل کند نیاز به اطلاعات بیشتری دارد. داشتن اطلاعات معتبر و مرتبط، لازمه تحلیلگری است.
نوع نگرش و بینش ما ، تعیین کننده اطلاعاتی است که دریافت می کنیم. ما چیزی را می بینیم که انتظار دیدنش را داریم. هرگونه تعصب، پیش داوری و چسبیدن به نتیجه ای خاص می تواند ما را از رسیدن به اطلاعات لازم، مانع شود. ذهن تحلیلگر نباید با دیدن اولین نشانه ها، قضاوت کند و دست از تحلیل بردارد. نداشتن قطعیت، صبر و شکیبائی می خواهد. سر کردن با یک وضعیت نامعلوم برای ذهن سخت است. باید ذهن را تمرین داد که حوصله و مداومت بیشتری داشته باشد.

چگونه ذهن تحلیل گری داشته باشیم؟
یک ذهن تحلیلگر به تخیل نیز نیازمند است. تخیل اینکه چه علت هایی و یا توضیح هایی برای وضعیت موجود ممکن است وجود داشته باشد. تخیل و داشتن فرضیه های گوناگون باعث می شود که ذهن به یک فرضیه نچسبد و خود را برای یافتن نشانه های مرتبط با هر فرضیه آماده کند. همچنین داشتن فرضیات گوناگون باعث می شود که ذهن بتواند یک موضوع را از منظر ای گوناگون بنگرد. این مهم ترین خاصیت داشتن فرضیات گوناگون است. اما اینکه کدام فرضیه غالب شود، بستگی به خواست متفکر ندارد بلکه به نشانه های تایید کننده بستگی دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تقویت عزت نفس

اینکه بیل گیتس فردی موفق است، قاعدتاً به سادگی قابل انکار نیست.

اینکه وارن بافت ثروتمند است و مکانیزم‌های حاکم بر بورس را می‌فهمد، تقریباً بدیهی است.

اینکه مسیر دنیای تکنولوژی با استیو جابز و بدون استیو جابز می‌توانست دو مسیر متفاوت باشد، تا حد زیادی قابل تصور است (یا به سادگی قابل انکار نیست).

اما همه‌ی این موفقیت‌ها را نمی‌توان صرفاً در سایه‌ی ذهن تحلیل گر تعریف و توصیف کرد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.