چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

اهمیت شروع سخنرانی

شروع کردن سخنرانی به بهترین شکل ممکن، کمک می‌کند تا ترس از سخنرانی شما کمتر شود. همچنین انرژی و اعتماد به نفس بالایی بگیریم اما علاوه بر این دو مزیت، خوب شروع کردن سخنرانی فواید دیگری هم دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

1. حرفه ای به نظر می‌آیید

خودتان اگر ببینید در یک سمینار و یا در هر مراسمی که مدرس، مجری و یا هر کسی که در آنجا صحبت می‌کند دارد، سخنرانش با قدرت آن را شروع کند طوری که همه متحیر بمانند یا نه در آن حد، اگر فقط یک سخنران، صحبتش را به طور کاملاً مسلط شروع کند، شما چه احساسی نسبت به او خواهید داشت؟ آیا نمی‌گویید که او می داند فن بیان چیست و چقدر در کارش حرفه ایست و قرار است امروز برای ما اتفاقات خوبی رقم بخورد؟ مسلماً می‌گویید. پس اولین حرکت سخنران، ممکن است ذهنیت شنونده نسبت به او را شکل دهد و اگر خوب شروع نکند، هر چقدر هم در ادامه خوب صحبتش را ادامه دهد، شنونده ذهنیت خوبی نسبت به او نخواهد داشت. پس اولین فایده یک شروع خوب، ذهنیت خوب شنونده نسبت به شماست…

2. اعتماد به نفس شما بالا خواهد رفت

وقتی همه از شروع شما حیرت زده شوند و بسیار مشتاق به شنیدن حرف هایتان باشند، اعتماد به نفستان به قول بعضی افراد اعتماد به سقف می‌شود! فکر می‌کنید قرار است سخنرانی محشری داشته باشید و اگر ذره ای ترس و استرس در وجودتان باشد، از بین خواهد رفت. افزایش اعتماد به نفس را می‌توان مهم ترین فایده یک شروع عالی دانست و فکر می‌کنم اگر به دنبال مزیت برای شروع خوب می‌گردید، همین برایتان کافی باشد.

3. انرژی بالایی خواهید داشت

وقتی هم خودتان را حرفه ای نشان بدهید و هم اعتماد به نفس فوق العاده بالایی داشته باشید، چیزی که طبیعی است این است که انرژی بالایی هم داشته باشید! اصلاً مگر می‌شود اتفاقات خوب پشت سرهم برای شما در سخنرانیتان بیفتد و همان طوری که می‌خواهید پیش برود، ولی شما انرژی بالایی نداشته باشید؟ پس سومین مزیت یک شروع عالی هم شد داشتن انرژی بالا!

4. ماندگار می‌شوید!

تصور کنید قرار است یک سمیناری را اجرا کنید که به جز شما، چند سخنران دیگر هم دارد. آنها فقط می‌آیند توضیحات خود را می‌دهند و می‌روند! هم از روی سن می‌روند و هم از ذهن مخاطبان! امکان ندارد شما سخنرانیتان جذاب نباشد و نکته قابل توجهی در آن نباشد، و سخنرانی شما برای مخاطبین جذاب باشد! اما اگر نکته جذاب و خوبی نداشته باشید، قطعاً از یادها می‌روید. پس همیشه یک چیز جدید و هیجان انگیز در چنته خودتان داشته باشید. برای این که این مهارت را به خوبی به دست آورید می‌توانید

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه دیگران را عاشق خود کنیم ( بر اساس روانشناسی عشق)

5.  سخنرانی فوق العاده ای خواهید داشت

هر کدام از 4 مزیتی که نام برده شد، به تنهایی می‌توانند معجزه کنند. حالا تصور کنید وقتی 4 مزیت در کنار هم جمع شوند، می‌توانند چه اتفاقات خوبی را برای شما رقم بزنند! شک نکنید که اگر سخنرانی تان را جذاب شروع کنید، این همه اتفاق خوب برایتان می‌افتد و بهترین سخنرانی عمرتان را انجام خواهید داد.

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم

فکر می‌کنم الآن بیشتر از همیشه مشتاق باشید که راه ها و تکنیک های شروع جذاب یک سخنرانی را یاد بگیرید. پس با ادامه مقاله چگونه سخنرانی را شروع کنیم همراه باشید تا این تکنیک ها را آموزش ببینید.

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم
چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم
  1. توجه به فرهنگ جامعه شروع کنید
  2. با جلب توجه شروع هیجان انگیزی داشته باشید
  3. جلب توجه خود را ادامه دهید
  4. اولین جملات خود را با دقت انتخاب کنید
  5. مخاطبان خود را به خوبی بشناسید
  6. از مخاطبان خود تعریف کنید
  7. شروع مرتبط با موضوع داشته باشید
  8. حتماً بر متن خود تسلط داشته باشید
  9. کمی اغراق کنید و آمارهای عجیب بدهید
  10. به مخاطب بگویید سخنرانی شما چه سودی برای او دارد

اما علاوه بر شروع سخنرانی، یکی از مهم ترین مشکلاتی که اکثر افراد دارند، شروع گفت و گو و باز کردن سر صحبت با دیگران است.

1. توجه به فرهنگ جامعه شروع کنید

در همه جای دنیا، افراد با توجه به فرهنگشان سخنرانی خود را شروع می‌کنند. مثلاً افراد در ایران معمولاً با نام و یاد خدا و یا قرائت قرآن یا خواندن شعری سخنرانی خود را شروع می‌کنند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا همیشه با تعریف کردن یک جوک شروع می‌کرد و هرجای دنیا، می‌توان شروع های مختلفی را دید. با توجه به این که ما در ایران زندگی می‌کنیم، بهتر است که با نام خدا و البته یک شروع هیجان انگیز شروع کنیم. شروع هیجان انگیز یعنی چه؟ در ادامه به شما خواهم گفت.

2. با جلب توجه شروع هیجان انگیزی داشته باشید

همه جای دنیا رسم است که سخنرانی های بزرگ را با یک جلب توجه شروع می‌کنند. اگر این شیوه را در ایران به کار بگیریم، مطمئناً معجزه می‌کند.

تصور کنید یک نفر با یک وسیله عجیب و غریب، با یک شروع فوق العاده پرانرژی، یا با یک حرکت بی‌نظیر سخنرانی اش را آغاز کند. چه می‌شود؟ مسلماً همه هیجان زده و پرانرژی می‌شوند! مثلاً می‌توانید سخنرانیتان را با پخش یک آهنگ، یا با پرسیدن چند سوال جذاب، متنی خنده دار و… شروع کنید. شک نکنید که این تکنیک برایتان معجزه می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه با تنهایی کنار بیاییم

3. جلب توجه خود را ادامه دهید

حتی اگر در شروعتان توانستید اثر فوق العاده ای از خودتان به جا بگذارید، در ادامه جلب توجه را از یادتان نبرید. چون جلب توجه در هر جایی از سخنرانی نیاز است. مخاطب خسته می‌شود و نیاز دارد که استراحت کوتاهی در بین سخنرانی داشته باشد. یک نواختی باعث می‌شود مخاطب هیچ چیزی یاد نگیرد و فقط اعصابش خرد شود. پس به هیچ وجه این اشتباه را تکرار نکنید. اگر یکنواخت باشد، شما دقیقاً به چیزی مخالف خواسته خودتان می‌رسید. یعنی یک سخنرانی فوق العاده بی انرژی و کسل کننده…

4. اولین جملات خود را با دقت انتخاب کنید

جملات اولیه سخنرانی فوق العاده مهم هستند. چون تم اصلی صحبتتان را مشخص می‌کنند و البته، نظر مخاطبان را به شما شکل می‌دهند. پیش تر هم گفتم که شروع سخنرانی، ذهنیت دیگران را نسبت به شما شکل می‌دهد. جملات اولیه هم، شروعی است برای شروع سخنرانی! پس حتماً حواستان را به اولین جملات خود جمع کنید…

5. مخاطبان خود را به خوبی بشناسید

قطعاً نمی‌توانید برای دانش آموزان ابتدایی جلب توجهی در حد سوالات عجیب و غریب و علمی بپرسید. برای آنها باید با یک لطیفه، پخش آهنگ هاش شاد و تعریف کردن از خودشان شروع کنید که جذاب به نظر برسد. راستی، تعریف کردن هم تکنیک خوبی به نظر می‌رسد. درست است؟

6. از مخاطبان خود تعریف کنید

همه از تعریف کردن خوششان می‌آید. درست می‌گویم؟ حتماً خود شما هم این گونه هستید که وقتی ازتان تعریف می‌شود، بسیار بسیار خوشحال می‌شوید و سخنان طرف مقابلتان را با دقت بیشتری گوش می‌کنید. پس مخاطبینتان را هم این طور فرض کنید. آنها همیشه دوست دارند تمجیدهای زیاد (و هرچند اغراق آمیز) بشنوند. پس شما هم این لطف را در حقشان بکنید! وقتی سخنرانیتان با تعریف کردن آغاز می‌شود، مخاطب علاقه بیشتری از خودش بروز می‌دهد و در نتیجه، تمام سخنرانی شما برایش جذاب می‌شود…

7. شروع مرتبط با موضوع داشته باشید

شروعتان باید مرتبط با موضوع سخنرانی تان باشد. چرا که دیده شده سخنران موضوعش کتاب نویسی است، ولی با شعری درباره زیبایی طبیعت شروع می‌کند! خب این دو موضوع چه ربطی به یکدیگر دارند؟ این یکی از بزرگترین اشتباهات سخنرانان است. اگر می‌خواهید درباره کتاب نویسی صحبت کنید، با شعری مانند زیر آغاز کنید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تجسم خلاق

به نام خداوند لوح و قلم | حقیقت نگار وجود و عدم

شعر بالا حداقل ربطی به موضوع نوشتن و قلم داشت و بهتر از گفتن درباره طبیعت بود! پس هرگز اشتباه بی ربط بودن را مرتکب نشوید، چون حواس مخاطب را به کلی پرت می‌کند…

8. حتماً بر متن خود تسلط داشته باشید

بسیاری از اوقات سخنرانان اصلاً شروعشان را جدی نمی‌گیرند و معمولاً از روی نوشته، متنی را می‌خوانند که معلوم است حتی یک بار هم برای خواندن آن تمرین نکرده، چه برسد به این که بخواهد روی آن مسلط شود! تسلط داشتن روی متن، همان مزیت هایی را که ابتدای مقاله خدمتتان عرض کردم از جمله حرفه ای بودن و اعتماد به نفس به شما می‌دهد. پس چه کاری است که بدون یک تمرین ساده برای اجرا برویم؟

9. کمی اغراق کنید و آمارهای عجیب بدهید

در اغراق کردن به هیچ وجه کم نگذارید! تا می‌توانید آمار های عجیب و غریب دهید و مخاطب را جذب خودتان کنید. آمارهایی نظیر: فقط 3 درصد مردم دنیا هستند که… یا بیش از 80 درصد افراد از فلان موضوع رنج می‌برند! این جور آمارها برای مخاطبان جذاب است و دوست دارند مدام از این جور مطالب بشنوند. البته آمارهایی که واقعی هستند و در جایی معتبر ثبت شده اند! نه آمارهایی که به هیچ وجه منبع موثقی ندارند…

10. به مخاطب بگویید سخنرانی شما چه سودی برای او دارد

همه دوست دارند که از آب گل‌آلود هم که شده ماهی بگیرند. چه برسد از سخنرانی! پس هنگام شروع کردن حتماً بگویید که فواید صحبت هایتان برای مخاطب چیست و اگر تا انتها به آن گوش فرا دهند، چه نکته مثبتی عایدشان می‌شود؟ اگر مخاطب بداند که صحبت های شما سودی برایش دارد، شک نکنید که دقتش را چند برابر خواهد کرد برای گوش کردن به سخنرانی شما…

کلام پایانی

همان طور که در ابتدای مقاله هم خدمتتان عرض کردم، 10 تکنیک فوق العاده در این مقاله خدمتتان آموزش داده شد که اگر هرکدام از آنها را به خوبی انجام دهید، می‌توانید کاری کنید سخنرانی تان تا سال های سال در ذهن مخاطبینتان باقی بماند.

همچنین در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه سخنرانی خود را به پایان برسانیم را هم مطالعه کنید تا بتوانید علاوه بر شروع عالی، پایان درجه یکی هم برای سخنرانی خود داشته باشید.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

برگرفته از: گام برتر

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.