چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنیم

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنیم در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

شغل مورد علاقه من چیست؟

قطعاً هر فردی یک شغل مورد علاقه دارد که دوست دارد در آن فعالیت داشته باشد. اما اینکه در آن شغل موفق خواهد بود یا خیر، به میزان علاقه، داشتن استعداد و توانایی وی بستگی دارد. برای همین باید میزان علاقه و استعداد خود را بسنجید و ببینید که آیا واقعاً در این شغل می‌توانید به موفقیت برسید یا خیر!

اگر فاکتور علاقه را به این شکل در نظر بگیریم که شما به این رشته به صورت کامل و صددرصدی علاقه دارید، تنها موضوع باقی‌مانده سنجش میزان استعدادیابی شغلی و داشتن توانایی چه از نظر روحی و چه جسمی خواهد بود که باید با شغل مورد علاقه شما هم‌خوانی داشته باشند.

چگونه کار مورد علاقه خود را پیدا کنیم

چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنیم
چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنیم

بهتر است قبل از رجوع و جستجوی کار، یک تخصص را بر حسب علاقه و استعداد انتخاب کرده و در آن کسب دانش کنید. پس از آن می توانید به دو حالت کارآموز و یا متخصص در انواع محیط های کاری مشغول به فعالیت شوید. اگر دانش و تخصصی ندارید کاملا مشخص است که شغلی سطح پایین و با حقوقی ناچیز در انتظار شماست!

بهتر است دانش و تخصص کافی داشته باشیم

همانطور که گفته شد با وجود دانش و تخصص کافی خواهید توانست با ورود به هر مجموعه ای موقعیت شغلی مناسبی پیدا کنید.

برخی تخصص ها بر خلاف ظاهر بسیار پیچیده و سخت، با چند ماه آموزش این امکان وجود دارد که بتوانید در آنها به یک متخصص درجه سه یا دو تبدیل شوید. قاعدتا با گذشت زمان، کسب تجربه و همچنین پشتکار خواهید توانست در مدت کوتاهی به یک متخصص سطح بالا و درجه یک تبدیل شوید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بخش بندی بازار

ظاهر آراسته و مرتب ، همیشه و در همه حال

برای اکثر مشاغل، ظاهر آراسته و مرتب اهمیت بالایی دارد. این موضوع بخصوص در مواردی که با ارباب رجوع سروکار داریم کاملا ضروری است. بسیاری از افراد هستند که حتی با وجود اینکه وضعیت ظاهری در شغل آنها اهمیت ندارد همواره و در همه حال ظاهری آراسته و مرتب دارند. این افراد معمولا مورد تحسین و ستایش اطرافیان خود قرار می گیرند.

همواره با انرژی باشید و این انرژی را به نمایش بگذارید

به جرات می توان گفت در همه کارها انرژی نقش بسیار تعیین کننده ای دارد. قاعدتا برای خروجی کار خوب، انرژی خوبی نیز باید بکار برد. به این نکته توجه داشته باشید که باانرژی بودن در مرحله استخدام و در حین کار بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید همیشه باانرژی باشید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

قبل از فعالیت، شرایط شغلی را در نظر بگیرید

در بسیاری از اوقات مواردی مانند حقوق بالا، نیاز به کار و … موجب می شود تا از بررسی شرایط شغلی غافل شویم. بسیار لازم و ضروری است که شغل مناسب شاغل باشد. این مورد رابطه کاملا مستقیمی با خروجی و راندمان کاری شخص دارد. در زیر به برخی از موارد قابل توجه در شرایط شغلی اشاره شده است:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کارآفرینی

خطوط قرمز را برای خود مشخص کنید

شاید به این دلیل دوست دارید شغلی جدید داشته باشید که لازم است گاهی چند شب در هفته را تا دیروقت در محل کار بمانید؛ در حالی که خانواده شما به حضورتان نیاز دارند یا دوست دارید چند ساعتی را با فرزندتان بگذرانید. قبل از این که شغلتان را ترک کنید، ابتدا با خود بیندیشید، آیا می توانید شغلی با مشخصات دلخواه بیابید؟ شغلی که با سبک زندگی شما هم‌خوانی بیشتری داشته باشد. شاید شغلی که هم اکنون به آن مشغولید ویژگی های مطلوب و منحصر به فردی داشته باشد که در صورت تغیبر شغل خلا آن را حس کنید.

به شخصیت خود دقت کنید

خود من شخصا علاقه خاصی به کارکردن در منزل دارم؛ ولی شاید از نظر شما قضیه به شکلی دیگر باشد؛ شاید شما علاقه داشته با شید برای مدتی از منزل خارج شوید یا اصلا از نظر شما کار در منزل باعث کاهش کارایی شود. از خودتان بپرسید در کدام حالت راحت و خوشحال‌ترید و می توانید به بهترین نحو کار کنید؟
برای خود مشخص کنید که به کارهای گروهی علاقه دارید یا تنها کارکردن را ترجیح می دهید؟ آیا حاضرید در ازای حقوقی بیشتر از خانواده دور باشید یا در منطقه ای بد آب و هوا زندگی کنید؟

درباره کمپانی هایی که علاقه دارید در آنجا کار کنید پرس و جو کنید

زمانی که درباره شغل مدنظرتان مطمئن شدید، سراغ افرادی بروید که در آن زمینه فعالیت داشته اند یا در کمپانی مدنظر مشغول بوده اند. این افراد اطلاعات جالبی در اختیار شما قرار می دهند. البته زیاد به صحبت های افراد منفی‌نگر توجه نکنید. افرادی که از یک کمپانی بیرون آمده اند نیز می توانند نکات مفیدی به شما گوشزد کنند. وقتی شغلی به نظرتان مناسب بود دیگر درنگ نکنید!

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کسب درامد اینترنتی

 برای مصاحبه کاری تقاضا کنید

یکی از ساده ترین و مناسب ترین روش های درخواست یک شغل ایمیل زدن به مسئول مربوطه در آن کمپانی است. البته شما می باید ویژگی و تخصص هایی داشته باشید که برای کمپانی مد نظر جذابیت داشته باشید و باید از شأن و رتبه خود مطلع باشید.

از ابراز عقیده و نظر خود هراسی نداشته باشید

اگر برای یک مصاحبه کاری دعوت شدید، هیچ اشکالی ندارد که درباره سبک زندگی، خواسته ها و علایقتان به طور صادقانه با ارشد خود صحبت کنید. بدترین پاسخ و واکنش که ممکن است با آن مواجه شوید «نه» است. اگر آن ها نمی خواهند به شما حقوق مدنظرتان را پرداخت کنند، می توانند انجام کار را اندکی برای شما راحت تر کنند.
پیدا کردن شغلی بی عیب و نقص غیرممکن است؛ اما می توانید از نکات گفته شده برای یافتن شغلی متناسب تر با سبک زندگی تان استفاده کنید.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.