چگونه مسیر شغلی خود را درست انتخاب کنیم

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چگونه مسیر شغلی خود را درست انتخاب کنیم ؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

چقدر از زمانی که از خودتان پرسیده‌اید «وقتی بزرگ شوم، می‌خواهم چه کاره شوم؟» گذشته است؟ اگر از دبیرستان تا کنون به این موضوع فکر نکرده‌اید، ممکن است مشغول به کاری شده باشید که اهداف و آروزهای حرفه‌ای‌تان را برآورده نکند.

چگونه مسیر شغلی خود را درست انتخاب کنیم
چگونه مسیر شغلی خود را درست انتخاب کنیم

هر کدامِ ما استعدادهای خاصی داریم و اگر در زمینه‌ی مرتبط با استعدادهایمان کار کنیم، دنیا جای بهتری خواهد شد. مطمئنا شما از انجام کارهایی که در آن استعداد دارید، لذت بیشتری می‌برید و واکنش‌های مردم نیز به شما بهتر است.

۱. کشف خودِ واقعی‌تان

اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است: «من که هستم؟» ما برای پاسخ به این سوال دو رویکرد داریم، اول اینکه از شما می‌خواهیم استعدادهایتان را خودتان کشف کنید و بعد به کمک یک تست شخصیت شناسی ببینید انتخاب‌تان تا چه حد درست بوده است.

استعدادهای خود را کشف کنید

اول از همه، به پاسخی که به سوالات زیر می‌دهید دقت کنید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  شناسایی عوامل موثر بر بهره وری نیروی انسانی

برای هر کدام از سوالات فوق طوفان فکری انجام دهید و بعد با توجه به پاسخ‌ها ۳ استعداد برترتان را شناسایی و آنها را به ترتیب اولویت، رتبه‌بندی کنید.

نکته:

اگر برای انتخاب اولویت‌تان مشکل دارید از تکنیکی مانند تحلیل سلسله مراتبی استفاده کنید.

مهندسی معکوس

پس شما باید پروسه خودشناسی رو کاملتر طی کنید، شما باید کنجکاوتر باشید از امروز وظیفه اصلی شما این میشه که به بیرون نگاه کنید.

به افراد موفق نگاه کنید ببینید شما دوست دارید جای کدام یک از اونها باشید.

این تمرین بسیار خوبی هست که ما بهش میگیم مدلینگ یا شبیه سازی کردن، مهندسی معکوس افراد موفق.

ببینیم کدوم یکی از افراد موفق چه در ایران چه در خارج وجود دارن که ما احساس می کنیم دوست داریم جای اون ها باشیم نه فقط بخاطر اینکه پول دارن و ماشین مدل بالا دارن و خونه خیلی بزرگ دارن.

این ها رو کلا کنار بگذارید ببینید اون ها دارن چکار می کنن، اون ها دارن چجوری به جامعه و محیط اطرافشون خدمت می کنن.

ببینید شما آیا دوست دارید جای اون ها باشید و اگر دوست دارید جای اون ها باشید چرا دوست دارید جای اونها باشید؟ از کدام جنبه اون ها خوشتون اومده که الان دوست دارید جای اونها باشید؟ خیلی این سوالات مهم هست بهش عمیق فکر کنید چرا دوست دارید جای اون اصطلاحا رول مدل خودتون باشید یا اون الگوی خودتون باشید؟ چراییش رو پیدا کنید.

چرا میگم چراییش رو پیدا کنید؟ چون خیلی ها بخاطر ماشین و تیپ و لباس و خونه میخوان جای کسی باشن.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بیزینس پلن

اینها رو کلا کنار بگذارید. شما با روش های مختلف میتونید ثروتمند بشید.

بخاطر این میگم این پول و این ها رو فعلا کنار بزنید، باید مسیری رو پیدا کنید که واقعا اون کارهایی که اون شخص انجام میده در اون مسیر شما هم عاشقانه انجام بدید.

عاشق انجام کارتان باشید

یاد اون جمله استیو جابز افتادم که همیشه دوست دارم تکرارش کنم. رمز اصلی عالی بودن این است که عاشق کاری باشیم که داریم انجام میدیم تا زمانیکه ما عاشق اون کاری که داریم انجام میدیم نباشیم، اگر هزارتا استراتژی و تاکتیک هم یاد بگیریم، باز به نتیجه نمی رسیم.  پس نقطه  برنده ما جایی هست که شغل رویایی ما جایی هست که کاری رو انتخاب کنیم که عاشق انجامش هستیم.

امیدوارم این توضیحات بتونه به دوستمون کمک کنه تا مسیر موفقیت و پیشرفتش رو آغاز کنه، قدم اول رو برداره، قدم اول میتونه مطالعه کتاب های بیشتری در زمینه خودشناسی یا شرکت در دوره آموزشی در این زمینه باشه، قدم اول رو بردارید از همون ابتدای راه سعی نکنید همه مسیر رو پیش بینی کنید.

خیلی وقت ها چون ذهن ما دوست داره خیلی جلوتر رو پیش بینی کنه و نمیتونه این کار رو انجام بده و خیلی سردرگم میشه و ناخودآگاه ما فرمان میده که این مسیر رو رها کن، این پر از استرس هست، پس شما سعی کنید قدم اول رو بردارید، قدم اول رو که برداشتید قدم دوم معلوم میشه دوم رو که برداشتید سوم معلوم میشه.

یک فایل صوتی هم در سایتم دارم که برنامه ریزی بسیار بلند مدت باعث رها کردن مسیر موفقیت میشه. حتما برید اون فایل صوتی رو گوش بدید. دیگه دوران برنامه ریزی های بسیار بلند مدت گذشته. حتما اون فایل رو گوش بدید بهتون قطعا کمک میکنه.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  موفقیت شغلی

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.