چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتي جمع آوري کرده ايم که در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

1. موضوع کتاب

قبل از این که به این فکر کنیم که چگونه یک کتاب بنویسیم ، لازم است به موضوع کتابمان فکر کنیم.

تردیدی نداشته باشید که وقتی مخاطبان محتوای آموزش های شما را دریافت کنند، هم احساس نیاز بیشتری به محصولات شما پیدا می کنند و هم دلایل محکمی دارند که حتما از شما خرید کنند.

2. همیشه یک دفتر یادداشت همراه خود داشته باشید

چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم
چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم

همیشه و هر کجا که می روید یک دفتر یادداشت همراه خود ببرید و هر چیزی را که به ذهنتان می رسد بنویسید، حتی اگر در آن لحظه نکته نامربوطی به نظر بیاید. از نکات پراکنده و گذرایی که به ذهن می رسد و یا مطالبی که ممکن است در مکالمات دیگران بشنویم می توان استفاده های فراوانی کرد.

عادت کنید که به عنوان یک نویسنده به زندگی نگاه کنید و همه چیز را بنویسید. فعلا نگران این نباشید که نتیجه همه اینها چه خواهد شد، به عنوان یک عادت یا سرگرمی بنویسید. چون وقتی که یک فکر بزرگی به ذهنتان برسد و بخواهید کتابی بنویسید به نوشتن عادت کرده اید و در عین حال مواد خام زیادی خواهید داشت که می توانید از آن استفاده کنید.

3. مطالعه کنید

برای نوشتن کتاب لازم است قبل از هر چیز حرف هایی را برای گفتن داشته باشیم. و این کار هم بدون مطالعه امکان پذیر نیست. بنابراین در پاسخ به این پرسش که چگونه یک کتاب بنویسیم به شما عرض می کنم که در قدم اول بسیار مطالعه کنید.

به سختی می توان گفت چند ساعت مطالعه برای نوشتن یک کتاب کافی است. اما تاکید می کنم اگر حتی قصد نوشتن کتاب خاطراتتان را دارید، حداقل ۵ کتاب زندگی نامه و یا خاطرات را مطالعه کنید. به ساختار و محتوای آنها فکر کنید تا کاملا متوجه شوید به چه دلیل این کتاب ها برای شما جذاب هستند.

یک باور اشتباه درباره نگارش کتاب

تصور بسیاری از نویسندگان تازه کار که سوال می کنند چگونه یک کتاب بنویسیم این است که یک نویسنده حتما باید به اندازه یک کتاب کامل حرف برای بازگو کردن داشته باشد. بهتر بگویم، ممکن است تصور کنید مانند بعضی از فیلم های داستانی، نویسنده در اتاقی می نشیند و تمام کتابش را از ابتدا تا انتها از حفظ می نویسد. اما واقعیت چیز دیگری است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواب زیاد نشانه چیست
چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم
چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم

واقعیت این است که شاید بین ده تا بیست درصد مطالب یک کتاب از تجربه ها و دانش خود نویسنده نشات گرفته باشد و بقیه آن از سایر منابع جمع آوری، تدوین و طراحی می شود.

توضیح بیشتر این که هنر یک نویسنده علاوه بر نوشتن نظرات خودش در کتاب این است که اطلاعات موجود در سایر منابع را هم مطالعه کند و با ایجاد ارتباطی معنا دار بین آنها، این اطلاعات را تبدیل به دانش کند.

در این تصویر تفاوت بین اطلاعات و دانش به صورت ساده اما گویا و کامل نشان داده شده است. بنابراین یکی دیگر از وظایف نویسنده این است که با ایجاد ارتباط بین اطلاعات پراکنده در منابع مختلف به آنها ارزشی را اضافه کند و به مخاطب ارائه دهد.

4. تهیه فهرست کلی کتاب

قبل از شروع به نوشتن متن کتاب، بهتر است یک تصویر کلی از فهرست مطالب کتاب را تهیه کنیم. این فهرست در حکم یک نقشه اولیه از کتابمان است. به احتمال زیاد قبل از هر چیز مقدمه و تعاریفی از موضوع ارائه می دهیم و سپس در فصل اول کتاب درباره کارها و مطالعاتی که پیشتر در این زمینه انجام شده است صحبت می کنیم.

وقتی این سوال در ذهنمان جرفه می زند که چگونه یک کتاب بنویسیم لازم است از خود بپرسیم که آیا برنامه مشخصی برای فصل های بعدی کتاب خود داریم؟

فصل های کتاب شما می توانند با نگاه کردن به موضوع از جنبه های مختلف شکل بگیرند. به عنوان مثال اگر درباره اهمیت تغذیه سالم کتاب می نویسید، جنبه های مختلف موضوع می تواند شامل چنین مواردی باشد:

5. انتخاب عنوان کتاب

یک عنوان مناسب و جذاب می تواند محتوای خوب کتاب شما را کامل کند. در عین حال عنوان کتاب باید واقع بینانه و گویا باشد.

مطمئنم که شما بهتر از من می دانید ویژگی های عنوان خوب چیست؟ یک عنوان جذاب و مناسب باید:

با محتوای کتاب مرتبط باشد

انتخاب عنوان جذاب نباید به این قیمت تمام بشود که ارتباطش را با موضوع کتاب از دست بدهد. همچنین بهتر است در عنوان کتاب کلمه هایی را که با موضوع مرتبط هستند به کار ببرید. در این صورت شانس بیشتری را در اختیار مخاطب قرار می دهید تا کتاب شما را در میان کتاب های موجود پیدا کند.

جذاب باشد

به نظر شما آیا بهتر نیست به جای انتخاب عنوان «تغذیه سالم» از عنوانی مانند «چگونه بخوریم تا سالم زندگی کنیم» برای کتابمان استفاده کنیم؟ این یعنی انتخاب عنوان جذاب. بدون تردید شما خودتان بهتر از هر کسی می دانید در زمینه مورد نظرتان بهترین عنوان چیست؟

تا حد امکان کوتاه باشد

به کتاب هایی که عنوان های طولانی دارند دقت کنید. آیا انتخاب چنین عنوان هایی که گاهی طول آنها به دو سطر هم می رسد مناسب است؟ به یاد داشته باشید که عنوان طولانی کمکی به مخاطب کتاب نمی کند. چرا که مخاطب فقط دلیل ساده ای می خواهد تا کتاب را بردارد، ورق بزند و نگاهی به پیشگفتار و همچنین فهرست کتاب بیندازد و بعد از این مرحله اقدام به خرید کتاب کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  استیو جابز

به یاد سپردن آن آسان باشد

عنوان هایی که افراد می توانند آنها را به راحتی به یاد بسپارند، بهترین انتخاب هستند. بهتر است از کلمات آهنگین و پرکاربرد استفاده کنیم تا این که کلمه هایی را به کار ببریم که موجب سردرگمی مخاطب شوند.

گاهی ممکن است ناچار باشیم از کلمات تخصصی و یا ادبی در عنوان استفاده کنیم و یا این که با مقاصد خاصی عنوان گنگی را برای کتابمان انتخاب کنیم. اما در اکثر مواقع چنین نیست و نیاز به عنوانی ساده داریم که به راحتی در حافظه مخاطب بماند.

6. طراحی جلد و تصویر سازی

اگر قصد دارید در هزینه های تهیه کتابتان صرفه جویی کنید، توصیه ما به شما این است که به فکر حذف هزینه های طراحی جلد، صفحه بندی و تصویر سازی نباشید و راه بهتری را برای کاهش هزینه ها پیدا کنید. اهمیت ظاهر و صفحه بندی کتاب شما کمتر از محتوای آن نیست.

بنابراین بهتر است به سراغ یک طراح و گرافیست حرفه ای بروید و از خدمات و مشاوره ایشان برای طراحی کتابتان استفاده کنید.

7. کتابی را بنویسید که خودتان دوست دارید آن را بخوانید

خیلی ها فکر می کنند که برای رضایت دیگران باید بنویسند، برای جلب توجه خواننده ها و یا منتقدان و افکار عمومی. غریزه من همیشه به من گفته که نمی توان تمایل و نظر دیگران را حدس زد.

کاری که می توانید بکنید این است که خودتان را جای یک خواننده بگذارید و ببینید که خود شما دوست دارید چه چیزی بخوانید. یکی از راههای تجسم کردن این حالت این است که به یک کتابفروشی بروید و تصور کنید که چه کتابی را دوست دارید از قفسه ها بردارید.

به احتمال زیاد اگر خود شما بخواهید یک کتابی را از قفسه های کتابفروشی بردارید سایرین هم دوست دارند آن را بخوانند. بنابراین همیشه از خودتان شروع کنید و چیزی بنویسید که خود شما را خوشحال و راضی می کند.

 

8. تا آخر کار پیش بروید

این دشوارترین و مهم ترین چیز است چون خیلی ها برای نوشتن یک داستان ایده هایی دارند. اولین مرحله این است که به جای حرف زدن در مورد آن واقعا آن را بنویسیم و مرحله بعدی این است که تا رسیدن به پایان داستان به نوشتن ادامه دهیم.

همه وقتی که به وسط داستانی می رسند احساس تردید می کنند و یا خسته می شوند. ممکن است داستان و تک تک شخصیت های آن شما را کلافه و کسل کند و حتی از آنها متنفر شوید. از خودتان خواهید پرسید که چرا از اساس نوشتن این داستان اسفبار را شروع کردم.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کتاب انسانهای موثر

حقیقت این است که نوشتن هر کتابی کار سختی است و همه در مرحله ای سرشان به دیوار می خورد. ممکن است در طرح کلی داستان خلائی به وجود بیاید و یا نتوانید صحنه ای را به خوبی تمام کنید. ولی نکته مهم این است که باید به هر شکلی که شده به پایان کار برسید.

حتی اگر بهترین نسخه اولیه نباشد و به تصحیح و بازنویسی نیاز داشته باشد، حداقل شما نوشتن کتابی را تمام کرده اید تا بعدا آن را بازنویسی کنید.

9. پیاده روی کنید و کوکتل بنوشید

همه در نوشتن زمانی گیر می کنند. نوشیدن کوکتل خیلی به من کمک می کند و این حقیقت دارد. هر موقع که در نوشتن داستان گیر می کنم با همسرم می رویم بیرون و کوکتل می نوشیم و همراه با نوشیدن صحبت می کنیم و در پایان شب همیشه گره هایی را که بر سر راه ادامه داستان وجود دارند باز می کنیم.

به تجربه من بیرون رفتن و صحبت کردن هم تفریح است و هم می تواند شما را از حالت کلافگی خارج کند. هیچ چیزی بدتر از نشستن پشت میز و خیره شدن به صفحه کامپیوتر و آن حالت استیصال نیست. باید نوشتن را در آن لحظات رها کنید و بیرون بروید.

کار دیگری که می تواند کمک بکند پیاده روی است. به نظرم هیچ چیزی مثل پیاده روی گره هایی را که در مغز ایجاد شده اند از هم باز نمی کند. گاهی اوقات ممکن است ساعت ها پشت میزتان بنشینید و هیچ راه حلی به ذهنتان نرسد . ولی به محض اینکه می روید بیرون و کمی پیاده روی می کنید همه چیزهایی که منتظرش بوده اید به ذهنتان می آید.

10.ثبت کتاب و دریافت مجوز

کسی که قصد منتشر کردن کتاب را دارد، لازم است پیش از شروع به کار در مورد مجوزهای مورد نیاز و رویه های ثبت کتاب اطلاعاتی را کسب کند.

به عنوان مثال هر کتابی که در کشورمان منتشر می شود باید شماره استاندارد بین‌المللی کتاب یا شابک را دریافت کند. همچنین لازم است کتاب در سامانه کتابخانه ملی ثبت شود.

مرحله نهایی کار هم دریافت مجوز نشر از اداره کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

معمولا حتی نویسندگان حرفه ای هم در این مرحله به کمک یک ناشر حرفه ای نیاز دارند تا این مراحل را بدون خطا و در زمان بسیار کمتری پشت سر بگذارند.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.