کفش زنانه مناسب برای دویدن

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي کفش زنانه مناسب برای دویدن اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

پیدا کردن بهترین کفش ورزشی دغدغه‌‌ی همیشگی افرادی است که به دویدن علاقه‌مند هستند. این روزها با وجود تنوع محصولات، پیدا کردن کفش ورزشی مناسب خیلی مشکل است. به‌همین‌دلیل نمی‌توان فهرستی تهیه کرد که برای همه مناسب باشد. وقتی کوچک‌تر بودیم از کتانی‌های ورزشی برای هر کاری مثل دوچرخه‌سواری، بالارفتن از درخت و فوتبال استفاده می‌کردیم. اما امروزه برای هر ورزش یک کفش ورزشی مخصوص با انواع مختلف وجود دارد؛ اما چطور می‌توان کفش ورزشی مخصوص دویدن را انتخاب کرد؟ برای پاسخ به این سؤال در این مقاله همراه ما باشید.

1. کفش‌هایی با پاشنه‌ی کم در برابر کفش‌هایی با پاشنه‌ی بلندتر

منظور از ارتفاع پاشنه در اینجا، تفاوت بین ارتفاع پاشنه و ارتفاع قسمت انگشتان پا در کفش است. به‌عنوان‌مثال این ارتفاع در کفش دونده‌ها ۱۲ میلی‌متر است. منظور از کفش‌های پاشنه‌کوتاه، کفش‌هایی با ارتفاع بین صفر و ۴ میلی‌متر است.

کفش زنانه مناسب برای دویدن
کفش زنانه مناسب برای دویدن

کفش‌های با پاشنه‌ی بلندتر عموما موقع دویدن روی پاشنه‌ی پا فشار وارد می‌کنند، اما کفش‌های با پاشنه‌ی صفر یا کم، بیشتر روی قسمت میانی یا انگشتان پا فشار وارد می‌کنند. همه‌چیز بستگی به انتخاب شما دارد، اما دویدن روی انگشتان پا باعث فعال شدن تعدادی از عضلات می‌شود و تغییر کفش‌ها بدون در نظر گرفتن این موضوع می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی شود.

۲. مشخصه‌ی دویدن خود را مشخص کنید

اولین قدم این است که بدانید از این کفش ورزشی چگونه می‌خواهید استفاده کنید. آیا شما یک دونده معمولی هستید یا حرفه‌ای؟ آیا هفته‌ای ۱۵ کیلومتر می‌دوید یا ۴۵ کیلومتر؟ آیا روی جاده‌ی آسفالت می‌دوید یا تردمیل یا چمن؟ آیا برای انجام مسابقه‌ای تمرین می‌کنید یا صرفا برای لاغری، تناسب اندام و سلامتی میدوید؟

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه در دوران شیردهی وزن کم کنیم

بعضی کفش‌های ورزشی برای مسافت‌های طولانی مناسب هستند و بعضی دیگر مناسب دوهای سرعتی. عموما دونده‌های حرفه‌ای ۲ نوع از این کفش‌ها دارند.

۳. استایل دویدن خود را مشخص کنید

باید با نحوه‌ی دویدن خود آشنا باشید. آیا قسمت بیرونی پاشنه‌ بیشتر با زمین تماس پیدا می‌کند یا قسمت جلویی کف پا؟

اگربا قسمت جلویی پا بیشتر با زمین تماس دارید، نیازی به کفشی با پاشنه‌ی بزرگ نیست. چرا باید کفشی را تهیه کنید که در قسمت پاشنه‌ کلی مواد در ساختن آن به‌کار رفته، درحالی‌که این قسمت، مدت زمان کمتری با زمین تماس دارد.

۴. قوس کف پا را مشخص کنید

شکل قوس کف پا مشخص می‌کند که جهت قرارگیری کف پا به سمت بیرون یا داخل است. متمایل بودن کف پا به سمت بیرون حالتی استثنایی است. کف پا بیشتر به سمت داخل متمایل است که باعث ایجاد آسیب‌دیدگی می‌شود.

اگر کف پای شما صاف است نیازمند کفشی با زیره‌ی ثابت و ضخیم هستید که قوس زیادی داشته باشید.

اغلب فروشگاه‌هایی که کفش ورزشی مخصوص دویدن می‌فروشند قوس کف پا را مشخص می‌کنند.

۵. به اندازه‌بودن کفش دقت کنید

آیا تا حالا کفشی داشته‌اید که خیلی کوچک، خیلی بزرگ، خیلی پهن یا خیلی باریک باشد؟ این مسائل هنگام دویدن بسیار آزاردهنده، دردناک و خطرناک هستند. این چند نکته را رعایت کنید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تمرینات ورزشی قدرتی و تقویت عضلات برای دوندگا

۶. در ساعات پایانی روز کفش بخرید

پا در طول روز ورم می‌کند. پا در طول دویدن هم متورم می‌شود بنابراین کفش را زمانی بخرید که پای شما در بزرگ‌ترین حالت خود قرار داشته باشد.

۷. پای خود را اندازه بگیرید

با بالا رفتن سن، اندازه‌ی پا نیز تغییر می‌کند. وقتی سن‌مان بالاتر می‌رود کمتر پای خود را دوباره اندازه می‌گیریم و تصور می‌کنیم که اندازه‌ی آنها را می‌دانیم. مشخص کردن اندازه پا برای انتخاب کفشی راحت بسیار ضروری است. در ضمن برندهای مختلف، اندازه‌های متفاوتی هم دارند. نه‌تنها اندازه، بلکه شکل پا نیز تغییر می‌کند.

۸. جوراب به‌پا داشته باشید

وقتی می‌خواهید کفش جدید را امتحان کنید، حتما جوراب به پا داشته باشید. صحیح‌تر است بگوییم همان چیزهایی را بپوشید که روز دویدن هم آنها را می‌پوشید.

۹. به‌فکر مد نباشید

کفش را به‌خاطر ظاهرش نخرید. به‌طور میانگین مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک فرد از کفش ورزشی خوشش بیاید و آن را انتخاب کند، بین ۱۰-۱۵ ثانیه است. به همین خاطر تولیدکننده‌های کفش سعی می‌کند از خصوصیات ظاهری برای فروش بیشتر محصول خود استفاده کند.

۱۰. امتحان کنید

وقتی گزینه‌های مناسب برای خریدن را مشخص کردید، همه‌ی آنها را امتحان کنید و برای خرید عجله نکنید. کفش را به‌خاطر قیمتش نخرید. کفشی بخرید که از پوشیدن آن احساس خوبی به شما دست می‌دهد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب یر دیدن فرمایید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آموزش حلقه زدن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.