کنار آمدن با مسئله خیانت در رابطه عاطفی

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي کنار آمدن با مسئله خیانت در رابطه عاطفی اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

برای کنار آمدن با خیانت و ترمیم رابطه پس از آن باید از سه مرحله زیر گذر کرد:

مرحله اول: شوک پس از کشف خیانت

روابط عاشقانه و رمانتیک در گذشته بر مبنای تصورات مثبت و خیال‌انگیز شکل گرفته است. کشف خیانت این تصورات را درهم‌می‌شکند و به شک و بی‌اعتمادی دامن می‌زند. در این حالت پرسش‌های اساسی زیر به ذهن همسر خیانت دیده هجوم می‌آورد:

شوک اولیه پس از کشف خیانت و شک و بی‌اعتمادی همراه با آن واکنش‌های متعددی را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به افسردگی، خشم، شرم، وسواس فکری، کنکاش درباره ریزترین جزئیات خیانت، ناتوانی در تمرکز کردن و زیر نظر گرفتن کوچکترین حرکات همسر اشاره کرد.

کنار آمدن با مسئله خیانت در رابطه عاطفی
کنار آمدن با مسئله خیانت در رابطه عاطفی

بهترین روش برای تحت کنترل گرفتن این واکنش‌های اولیه این است که احساسات خود را در محیطی به زبان بیاورید که بدون قضاوت کردن‌ از شما حمایت شود.

اگر فردی را بیابید که بدون نصیحت کردن و نشان دادن واکنش‌های غیرمنطقی صرفاً به درد و دل‌تان گوش دهد، مسلماً احساس بهتری پیدا خواهیدکرد.

نصیحت کردن در این مرحله بی‌فایده است، چرا که همسر آزرده آن‌قدر پریشان‌حواس و درگیر احساسات مختلف است که نمی‌تواند به خوبی فکر کند یا تصمیم درستی بگیرد. البته داشتن یک سنگ صبور، یک جفت گوش شنوا بسیار مهم است. چنانچه بتوانید احساسات خود را با فرد معتمد و دلسوزی در میان بگذارید، بارتان سبکتر می‌شود و از شدت خشم و ناراحتی‌تان کاسته می‌شود.

به همین ترتیب اگر در این مرحله بخواهید این احساسات و ناراحتی‌های خود را با همسرتان مطرح کنید و بگویید که چقدر از دست او ناامید شده‌اید، مطمئناً نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

همسر جفاکار بلافاصله پس از کشف خیانت و برملا شدن رازش نمی‌تواند شنونده خوبی باشد و از همسر آزرده خود دلجویی و حمایت کند. بنابراین در میان گذاشتن این حجم از احساسات با همسر خطاکار فقط باعث گارد گرفتن او می‌شود، او کاملاً خیانت خود را انکار می‌کند و انگشت سرزنش و اتهام را به سمت شما نشانه می‌گیرد یا از شما دوری می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  Buy Telegram Members

متاسفانه چنین واکنش‌هایی فقط احساسات منفی شما را تشدید می‌کند. بر طبق یک قاعده کلی در میان گذاشتن احساسات با فردی که توان یا تمایل شنیدن آنها را ندارد، غالباً نتیجه عکس می‌دهد و عواطف منفی بیان نشده قوی‌تر و ریشه‌دارتر می‌شود.

سخن آخر این که بهترین کار در دوران کنار آمدن با شوک اولیه‌ی ناشی از کشف خیانت این است که از گروه‌های حمایتی، مشاوره فردی، خانواده و دوستان کمک بگیرید.

مرحله دوم: مسیر ارتباطی

پس از فروکش کردن شوک اولیه باید بررسی کرد که هر یک از زوجین چطور می‌خواهند با این مشکل کنار بیایند.

آیا نجات زندگی مشترک برای هر دو طرف مهم است؟ یا این که یکی از زوجین از احساس خود و کاری که می‌خواهد انجام دهد، مطمئن نیست.

تحت این شرایط چطور می‌توان تردید و دودلی را برطرف کرد؟ نجات دادن زندگی پس از خیانت به همکاری و همدلی هر دو طرف برای رسیدن به یک هدف مشترک نیاز دارد.

باز هم تاکید می‌کنیم که مشاوره فردی غالباً برای همسرانی مفید است که درباره احساسات خود مردداند یا از روشن بودن آینده این ارتباط مطمئن نیستند.

مرحله سوم: ترمیم رابطه و جلب اعتماد دوباره

چنانچه هر دو طرف برای نجات زندگی خودشان مصمم باشند، باید خود را برای انجام دادن دشوارترین مرحله آماده کنند. قبل از هر کار باید انگیزه اصلی خیانت مشخص شود و برای تغییر دادن عامل‌های منتهی به خیانت اقدام شود. پس از آن با انجام توصیه­های روانشناسی زیر می‌­توانید دوباره به یگدیگر اعتماد کنید و آسیب­‌های وارده بر زندگی مشترکتان را ترمیم ببخشید

مشخص کنید که آیا هر دو نفر درصدد ترمیم رابطه خود هستید یا خیر؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مردان خیانت و رابطه جنسی همسرشان را سخت‌تر از یک رابطه عاطفی می‌بخشند، حال آن که برای زنان بخشیدن رابطه عاطفی دشوارتر از خیانت جنسی است.

بنابراین به خاطر داشته باشید که آنچه برای شما اهمیت کمتری دارد، ممکن است برای همسرتان فاجعه‌بار باشد و او را از پا دربیاورد. مدتی طول می‌کشد تا اثر شوک خیانت از بین برود و برای ترمیم رابطه بعد از خیانت باید وقت بگذارید.

با یکدیگر به تصمیم مشترکی برسید که آیا می‌خواهید از هم جدا شوید یا رابطه‌تان را از نو شروع کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین کشور برای مهاجرت

با خودتان و همسرتان صادق باشید، احساسات خود را به روشنی بیان کنید و از مشاجره‌ کردن، توهین و جنگ‌های کلامی آتشین و بی‌فایده دست بردارید.

یکی از شما بدون آن که حق انتخابی داشته باشد، آسیب دیده و به او خیانت شده است. “این فاجعه برای من اتفاق افتاده و الان چاره‌ای جز کنار آمدن با آن ندارم.” طرف دیگر سردرگم و مردد است، چرا که انتخاب‌های متعددی پیش رو دارد، با همسرش بماند یا با معشوقه‌اش، به علاوه در دنیای مجازی نیز روش‌های بسیاری برای ارضاء نیازهای جسمی و عاطفی خود می‌بیند.

ممکن است این همسر خطاکار عاشق دو نفر باشد و به این خاطر احساس گناه کند، قرار گرفتن در این دوراهی او را به مرز جنون می‌کشاند.

برقراری ارتباط

می‌دانیم که این توصیه کلیشه‌ای و تکراری است، اما به ما اعتماد کنید، این اتفاق باید بیفتد.

سر فرصت به حرف‌های همدیگر گوش بدهید و حرف یکدیگر را قطع نکنید. هر دو طرف حق حرف زدن دارند و باید با احترام با آنها رفتار شود.

از یاد نبرید که درک کردن با پذیرفتن تفاوت دارد، ممکن است دیدگاه‌های فردی از یک فرهنگ متفاوت را درک نکنید، اما می‌توانید به او گوش بدهید و سعی کنید بپذیرید که روش‌های انتخابی او برایش معنادار بوده است. این نکته برای ارتباط زناشویی نیز مصداق دارد.

هیجان‌زده و عاطفی شدن هیچ اشکالی ندارد، خشم، اندوه، شرم و ترس بخشی طبیعی از این فرایند است.

نکته اینجا است که احساسات خود را بدون سرزنش، توهین، سوءاستفاده کلامی یا تهدید به جدایی ابراز کنید. اگر به تنهایی نمی‌توانید اوضاع را مدیریت کنید، از مشاوره با یک روانشناس باتجربه استفاده کنید.

بنیان ازدواج‌تان را از نو پی‌ریزی کنید

پس از آن که خنثی کردن بمب‌های عاطفی یکدیگر را شروع کردید، می‌توانید برای پاکسازی و پی‌ریزی یک رابطه جدید آماده شوید.

برای رسیدن به این هدف لازم است که مدتی طولانی علی‌رغم عواقبی که خیانت برایتان به بار آورده است، دوشادوش یکدیگر تلاش کنید.

سوال مهم این است که آیا می‌خواهید ازدواج‌تان ادامه داشته باشد یا خیر. برای تصمیم‌گیری عجله نکنید.

هر چقدر که برای درک علت خیانت و ارزیابی نقش خودتان در این اتفاق بیشتر تلاش کنید، بهتر می‌توانید خطای همسرتان را با مهربانی و بزرگواری ببخشید یا با نیروی عقل و منطق پیش بروید و با فراموش کردن گذشته دوباره یک زندگی مبتنی بر اعتماد و تعهد را شروع کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مدت اعتبار شرکت دانش بنیان

رابطه جنسی را ممنوع نکنید

نیاز جنسی برخی زوجین پس از خیانت به شدت تحریک می‌شود، همسر خیانتکار می‌خواهد ارتباط را دوباره برقرار کند و دیگری می‌خواهد همسر خود را به تمامی دوباره از آن خود کند.

عده دیگری کاملاً از رابطه جنسی اجتناب می‌کنند، که مسلماً راهکار خوبی نیست. هرچه بیشتر صبر کنید، بیشتر از هم دور می‌شوید. عشقبازی کنید.

از بدن‌هایتان، شکنندگی روحیه‌تان و تمایل‌تان برای خطر کردن در راه رسیدن به آرامش و التیام دادن زخم‌ها استفاده کنید. البته انتظار نداشته باشید که این کار آسان باشد.

همسری که خیانت کرده است، ممکن است تازگی و جذابیت، شور و حرارت و هیجان ممنوعه‌ای را که برای رضایت‌بخش کردن رابطه جنسی لازم است، در رابطه زناشویی نبیند.

همسری که به او خیانت شده نیز سرشار از حس خشم و نفرت است و شاید این قدرت را در خود نبیند که به نیازهای جنسی همسرش پاسخ گوید. توصیه روانشناسان این است که از یکدیگر فاصله نگیرید، رابطه‌تان را ادامه دهید تا عشق زخم‌هایتان را درمان کند.

بخشش

همه ما این پند حکیمانه را شنیده‌ایم که “ببخشید و فراموش کنید.” اما این پند در ارتباط با خیانت چندان هم حکیمانه نیست.

چرا؟ چون نمی‌توانید فراموش کنید، اما می‌توانید ببخشید. در رابطه با اعتماد هم باید بگوییم که این طرز تفکر که اعتماد را باید به دست آورد، کاملاً اشتباه است.

این خود ما هستیم که تصمیم می‌گیریم، به دیگری اعتماد کنیم یا خیر. ما با نگاه کردن به قلب و احساسات خود و با توجه به عقل سلیم و تجربیاتی که در زندگی به دست آورده‌ایم، تصمیم می‌گیریم که زندگی خود را با دیگری شریک شویم.

احتمالاً این ازدواج نخستین باری بوده است که دیگری را به زندگی خود راه داده‌ایم و به او اعتماد کرده‌ایم و حتی پس از خیانت دیدن نیز تصمیم می‌گیریم که دوباره به فردی که یکبار قلبمان را شکسته و اعتمادمان را زیر پا گذاشته است، اعتماد کنیم.

در هر حال انتخاب با خود ماست، اگر بخواهیم می‌توانیم دوباره به او اعتماد کنیم و دوستش داشته باشیم.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.