کپی رایت کیست ؟

کپی رایت کیست ؟

کپی رایت کیست ؟

با سلام خدمت بازديدکنندگان سايت جستیر عزيز، کپی رایت کیست ؟ با شنیدن این نام چه چیزی در ذهن تان تداعی میشود؟ در اين پست قصد داريم به بررسي مفهوم کپی رایت و حقوق پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری که یکی از انواع حقوق مالکیت فکری است، می‌پردازیم.

کپی رایت

کپی رایت کیست ؟
کپی رایت کیست ؟

حق نشر، حقّ تکثیر یا کپی رایت (به انگلیسی: Copyright)، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورندهٔ یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود. در بیشتر حوزه‌های قضایی، حق نشر از آغاز پدید آمدن یک اثر به آن تعلق می‌گیرد و نیازی به ثبت اثر نیست. معادل این حق در نظام‌های حقوقی پیرو حقوق مدون حق مؤلف است.

دارندگان حق تکثیر برای کنترل تکثیر و دیگر بهره‌برداری‌ها از آثار خود برای زمان مشخصی حقوق قانونی و انحصاری دارند و بعد از آن اثر وارد مالکیت عمومی می‌شود. هرگونه استفاده و بهره‌برداری از این آثار منوط به دریافت اجازه از ناشر یا پدیدآورندهٔ آن اثر می‌باشد، استفاده در شرایطی که طبق قانون محدودیت یا استثنایی وجود دارد، مانند استفاده منصفانه، به دریافت اجازه از دارنده حق تکثیر نیاز ندارد. دارنده حق تکثیر می‌تواند حقوق خود را به شخص دیگری منتقل کنند.

در بعضی از حوزه‌های قضایی، حقوق اخلاقی یا حقوق معنوی پدیدآورندگان نیز به رسمیت شناخته می‌شود، مانند حق یاد شدن برای اثر.

حقوق انحصاری حق کپی رایت کیست ؟

کپی‌رایت یا حق تکثیر به معنی داشتن حق کنترل در تکثیر آثار است، حق تکثیر حق انحصاری قانونی است که برای اعمال کنترل تکثیر و بهره‌برداری آثار برای یک مدت زمان خاص. مالک حق تکثیر، حق انحصاری دارد برای تکثیر و بهره‌برداری از اثر یا انتقال این حقوق به شخص یا اشخاص دیگر، همچنین وی حق قانونی برای جلوگیری از انجام این اعمال و هرگونه بهره‌برداری به وسیلهٔ دیگران را دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  حبس تعزیری چیست

مهارت ها شغلی که یک کپی رایتر باید داشته باشد

  • خلاقیت : شما برای انجام کارتان و ایجاد ایده هایی پیرامون موضوعات انتخاب شده به خلاقیت نیاز دارید.
  • تصمیم گیری و مدیریت : گاهی برای برخی از موضوعات مدت زمان زیادی صرف می شود، یا ممکن است سردبیر اصلاحات زیادی اعمال کند، پس نوع مدیریت نوشته ها و متون از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • اعتقاد و اطمینان : کپی رایت کنندگان باید بدانند که چگونه متون متقاعد کننده بنویسند و در بعضی موارد از نوشته های خلاقانه خود دفاع کنند.
  • ادراک اجتماعی : کپی رایترها نوعی اهرم فشار هستند، پس نوشته های آنان بایستی با دنیای مدرن امروز مربوط و متناسب باشد و چگونگی واکنش افراد به نوشته هایشان را درک کنند.
  • مهارت های نوشتن : کپی رایترها بایستی خوب بنویسند، هجای صحیح، در نظر گرفتن احساس، ساختار درست و رعایت گرامرها.

منبع: ویکی پدیا

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قانون جرائم رایانه ای x بخوانید...