گردشِ پول چیست ؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ گردشِ پول چیست ؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي  اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

سرعت گردشِ پول چیست ؟

سرعت گردش پول(Money Velocity) تعداد دفعاتی است که پول در یک دوره زمانی معین دست به دست می شود. به بیانی ساده تر گردش پول تکرار ثابت و یکنواخت یک پروسه اقتصادی است. کالا همواره در دست فروشنده است و پول به منزله وسیله خرید در دست خریدار.
پول کالا را از خریدار به فروشنده انتقال می دهد و خود از دست خریدار خارج می شود و در دست فروشنده قرار می گیرد تا باز همان پروسه را با کالایی دیگر از سر گیرد.
گردشِ پول چیست ؟
گردشِ پول چیست ؟
به این تعداد دفعات دست به دست شدن پول در یک دوره زمانی معین سرعت گردش پول می گویند. سرعت گردش پول به عواملی از جمله وضع اقتصادی از نظر رکودی یا تورمی بودن، تواتر معاملات، ارزش پول، حجم داد و ستد و شرایط اعتبار و وام دهی بستگی دارد. سرعت گردش پول از فرمول زیر قابل محاسبه است:
(نقدینگی بخش خصوصی)/(تولید ناخالص ملی به قیمت جاری)=سرعت گردش پول
فرمول بالا نشان می دهد که هر قدر حجم نفدینگی بیشتر شود و یا هر قدر ارزش مجموع کل کالا و خدمات تولیدی کمتر شود، سرعت گردش پول کاهش خواهد یافت به عبارتی کاهش سرعت گردش پول توجیه کننده رکورد در تولید و یا افزایش حجم نقدینگی است.
باید توجه داشت که سرعت گردش پول در حالتهایی که انتظارات تورمی در جامعه وجود نداشته باشد پایدار است. و در شرایط تورمی معمولا سرعت گردش پول افزایش می یابد.

بازی گردشِ پول چیست ؟

اکثریت مردم به این شکل زندگی می کنند :

بیشتر بخوان بیشتر بدان  انواع تبلیغات محیطی

و هر روز ، هرماه و هر سال این موارد بالا تکرار می شود یعنی هر ماه حقوق می گیرند ، هزینه ها را می پردازند و خریدها و فروش هایی می کنند و دوباره با با آغاز ماه بعد همین روند ادامه پیدا می کند .

رابرت کیوساکی در سیمنارهای خود می گوید که راز ثروت مند شدن خروج از این حلقه است و این روند را حلقه دوران زندگی یا حلقه درجازندن زندگی می نامد ، وی می گوید شما زمانی از این حلقه خارج می شوید که درآمد ناشی از سرمایه گذاری هایتان از کل هزینه هایتان بیشتر شود .

آیا شما می توانید همین الان دیگر سرکار نروید و بدون حقوق و درآمد مشکلی برای ادامه زندگی نداشته باشید ؟ اگر جواب منفی است پس شما هم در حلقه دوران زندگی خود گیر کرده اید .

هدف اولیه بازی همین است خروج از حلقه دوران زندگی ، در بازی گردش پول بازیکن با شغل و درآمد های مختلف و استراتژی های مختلف ، زندگی های مالی مختلفی را تجربه می کند ، یکبار خلبان خواهد بود 10.000.000 تومان حقوق می گیرد و یکبار کارگر است و 2.000.000 تومان دریافتی دارد اما اگر دانش مالی را بیاموزد فرقی نمی کند در هر حال ثروت مند خواهد شد اما اگر این دانش را نداشته باشد حتما یا ورشکسته خواهد شد و یا تا ابد در حلقه دوران زندگی خود باقی خواهد ماند .

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطاب زیر دیدن فرمایید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.