گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم نوری

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم نوری اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

منظور از گیاه مقاوم به نور کم چیست؟

توجه داشته باشید که بیشتر گیاهان به نور آفتاب نیاز دارند و منظور از مقاوم به نور کم یا سایه دوست این است که نور مستقیم خورشید را دوست ندارند و بهتر است جایی قرار بگیرند که دارای نور کافی اما غیر مستقیم باشد.

هر چه نور فضای شما بیشتر باشد رنگ گیاه نیز تیره تر و شاداب تر می شود، رشدشان سریع تر شده و کمتر دچار بیماری می شوند. بنابراین حتی اگر داخل آپارتمان زندگی می کنید سعی کنید گلدان های خود را در جایی نزدیک پنجره قرار دهید تا نور بهتری دریافت کنند.

۱- گیاه گازمانیا (بروملید)

گازمانیا، گیاهی گرمسیری است که رنگ‌های مختلفی هم دارد. ظاهر منحصر به فرد آن که یادآور حال و هوای مناطق گرمسیری است، آن را به یکی از گیاهان دوست داشتنی برای نگهداری در منزل تبدیل کرده است.

این گیاهان حتی در نور غیر مستقیم خورشید و یا نور لامپ هم رشد می کنند. منظورمان از نور غیر مستقیم این است که خورشید مستقیما به گیاه نتابد. گیاه را زیر پنجره ای که نور مستقیم آفتاب به آن می تابد قرار ندهید. پس حواستان باشد که این گیاه را زیر نور آفتاب قرار ندهید، چون نور مستقیم به برگ های آن آسیب می زند. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه، نزدیک پنجره ای است که نور مستقیم آفتاب به آن نمی تابد. اگر نور خورشید در دسترس نبود، این گیاه حتی با نور لامپ فلوئورسنت هم به خوبی رشد می کند.

۲ – آگلونما

آگلونما گیاه آپارتمانی بی آزاری است که به راحتی رشد می کند و از جمله گیاهانی است که خیلی به نور خورشید احتیاجی ندارد. به همین دلیل خیلی ها معتقند که اگر تجربه کمی در زمینه نگهداری گیاهان دارید، بهتر است ازاین گیاه شروع کنید.
آگلونما در سایز های کوچک، انتخاب مناسبی برای روی میز کار، میز پذیرایی و روی قفسه هاست و آگلونمایی که سایز بزرگ و گل‌های زیبایی شیپوری شکل دارد را می توانیددر کنار مبل، روی زمین قرار دهید تا هم از زیبایی آن لذت ببرید و هم فضای خالیکنار مبل‌ها را پر کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مکمل رنگ سیاه

میزان نیاز این گیاه به نور را می توانید از رنگ برگ های آن تشخیص دهید. اگر برگ های تیره ای داشت یعنی به نور کم، و اگر برگ های روشن تری مثل صورتی و یا نارنجی داشت، به نور متوسطی احتیاج دارد. این گیاه هم مانند سایر گیاهان این لیست نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و باید در سایه نگهداری شود تا برگ هایش سالم بمانند.

۳ – برگ عبایی

این گیاه مقاومت بالایی در برابر شرایط متفاوت محیطی دارد که باعث شده به گیاه آهنین معروف باشد!
اگر زمان زیادی برای رسیدگی به گیاهان ندارید اما دوست دارید از سبزی و طراوت آن‌ها بهره مند شوید، این گیاه انتخاب بسیار مناسبی برای شماست.
گیاه برگ عبایی به نور خیلی کمی برای رشد احتیاج دارد و تقریبا در هر نقطه ای از منزل شما رشد می کند! اگر چه رشد این گیاه آرام است، اما به این راحتی ها از بین نمی رود و خشک نمی شود.

تنها کاری که باید بکنید این است که آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا برگ هایش آسیب نبیند و قهوه ای نشود. اگر دیگر میخواهیدبرگ عبایی شما بسیار سرزنده باشد، کافی است هفته ای یک بار با یک پارچه مرطوب برگ های آن را تمیز کنید تا گرد و قباری روی آن ها نباشد. چراکه برگ‌های تمیز راحت تر نور‌های کم را هم جذب میکنند.

 

۴ – زاموفیلیا

این گیاه از مقاوم ترین گیاهانی است که می تواند با خیال آسوده برای هرکجای خانه خود تهیه کنید.
زاموفیلیا به این راحتی ها از بین نمی رود. برگ های باشکوه، براق و مقاومت بالای زامیفولیا، آن را به یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی ایران تبدیل کرده است. اگر قصد دارید فضای خالی در منزل خود را با یک گیاه زیبا پر کنید، پیشنهاد میکنیم حتما به زاموفیلیا فکر کنید.

زامیفولیا مقاوم به نور کم است و در نور خیلی کم، حتی در غیاب نور خورشید و با نور فلوئورسنت هم رشد میکند. مواظب باشید که آن را در معرض نور مستقیم قرار ندهید چون برگ هایش به سرعت زرد رنگ میشوند. نور زیاد هم برای آن مناسب نیست چون باعث تغییر حالت برگ هایش می شود.
توجه کنید فقط به این گیاه زیاد آب ندهید تا سالیان سال در کنار شما رشد کند.

۵ – دیفنباخیا

دیفنباخیا یک گیاه بسیار زیباست که هم برای منزل و هم برای محیط های کاری و اداری بسیار مناسب است. توجه کنید که این گیاه سمی است به همین علت به گیاه دوزخ هم معروف شناخته می‌شود. مواظب باشید که آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید. تماس پوست با آن باعث ورم کردن و ایجاد خارش می شود. پس سعی کنید تا حد امکان پوست دستتان به آن برخورد نکند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نمونه تیترهای جذاب

میزان نور مناسب برای آن ها بسته به نوعشان متفاوت است. دیفنباخیا به نور زیاد نیاز ندارد و نور غیر مستقیم هم برای آن کافی است. منظورمان این است که نور نباید مستقیما به گیاه تابیده شود بلکه باید از چیز دیگری مثل پرده بگذرد و بعد به آن ها بتابد یا دور از پنجره‌ها نگهداری گردد. بیشتر دیفنباخیا ها به نور خیلی کمی احتیاج دارند اما گونه‌هایی از این گیاه هم هست که در نور کم از بین می روند.

۶- سانسوریا

از گیاهان مورد استفاده زیاد در خانه ها می باشد. از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه و بومی آفریقاست، برگ ها بلند و کشیده و خاردار با حاشیه زرد و به شکل سرنیزه، ارتفاع برگ ها به یک متر می رسد و تکثیر آن از طریق برگ و یا ساقه های زیرزمینی است، بسیار کم توقع و مقاوم در برابر خشکی و سایه ولی در این واریته به علت ابلق بودن برگ ها به نور بیشتری احتیاج دارد.

نیازها:

نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند. در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است، در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه. در زمستان هر ۳ هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته آبیاری کافی است به دلیل ساقه گوشتی گیاه که سرشار از آب است از آبیاری زیاد از اندازه پرهیز نمایید چون باعث پوسیدگی گیاه می گردد. در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.

۷- پوتوس قلبی

پوتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل دارند. بسیاری از گونه ها حالت بالا رونده دارند و تا سقف بالا می روند. با توجه به اینکه این گل تصفیه کننده ی هوا هم هست ارزش آن برای ادارات و دفاتر دولتی دو چندان است. این گیاه زینتی از هر نظر مقاوم ترین فیلدوندرون هاست.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آیا تکنولوژی باعث باهوش شدن فرزند میشود

 

در ایران به نام پوتوس قلبی معروف است، بالارونده و نیاز به تکیه گاه خزه دار دارد، سریع الرشد و ارزان و نگهداری آن ساده است و به همین دلیل در اکثر منازل عمومیت دارد، البته باید دقت شود که با پتوس معمولی فرق دارد که این گونه برگ هایش قلبی است و آن گونه بیضی هست، گیاهی است مناسب برای استفاده به عنوان سبد آویزان که در این صورت باید هر سال ۲-۳ بار جوانه های انتهایی را قطع تا جوانه های جانبی اجازه رشد یابند، مقاومت عجیبی به تاریکی دارد.

 

نیازها:

تقریبا در همه نقاط آپارتمان قابل نگهداری است، گیاه را از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید، بهترین مکان نزدیک پنجره است. حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۸ درجه سانتیگراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه است. بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود. رطوبت معمولی اتاق برایش کافی است.

8. برگ عبایی

نام علمی این گیاه (Aspidistra elatior) است و در ایران به نام برگ عبایی معروف است. گیاه برگ عبایی یکی از بی زحمت ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری درون منزل است. در حالی که این گونه از گیاهان، نور روشن را ترجیح می دهند اما به خوبی در سایه و اتاق هایی که فاقد نور طبیعی هستند دوام می آورند.

این گیاه کم نور، بومی چین و از خانواده ی سوسن است و دارای گلهای کوچک بنفشی است که در نزدیکی سطح خاک ظاهر شده و در میان شاخه ها پنهان می شوند.

گیاه برگ عبایی به خوبی در فضاهای داخلی کم نور رشد می کند و به آبیاری منظم حساس نیست. با این که رشد کندی دارد اما گیاه مورد اطمینانی است و سال ها دوام می آورد. در بهترین حالت رشد اندازه ی آن به حدود 60 سانتی متر می رسد.

برگ عبایی سایه دوست، شرایط سخت را تحمل می کند، اما ایده ی خوبی است که در روزهای خشک (تابستان) آب بیش تری برای آن فراهم کنید. این گیاه در تابستان های گرم و خشک و در زمستان های سرد به راحتی آسیب نمی بیند و به ندرت دچار آفت می شود.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.