۸ علت دندان درد چیست؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ ۸ علت دندان درد چیست؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

دندان‌درد چیست

دندان‌درد که با نام درددندان نیز شناخته می‌شود، نوعی درد است که در دندان یا ساختارهای نگهدارنده آن ایجاد می‌گردد که ناشی از بیماری‌های دندان یا درد ارجاعی از بیمارهای غیر دندانی است. تشدید دندان‌درد می‌تواند خواب، تغذیه و فعالیت‌های روزانه فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد.

تسکین درمان دندان درد

از گذشته تاکنون پزشکان و طبیبان روش‌های مختلفی را برای برطرف و ساکت کردن درد انجام دادند؛ که هرکدام بستگی به نوع و میزان درد مختلف بود.

پزشکان امروزه برای برطرف کردن درد دندان نه درمان! به صورت قرضی از استامینوفن، ایبوپروفن، ژلوفن، نوافن، دگزامتازون، آسپرین و … استفاده می‌کنند که هرکدام بستگی به نوع شرایط خاص خودش متفاوت است.

حتی گونه ای از دارو است که به صورت موضعی به نام لیدوکائین تجویز می‌شود که سرعت تسکین درد به بیشتر از ۵ ثانیه نمی‌رسد، اما به صورت موقت است.

دلایل دندان درد

1. پوسیدگی دندان:

شایع ترین علت دندان درد(اما نه فقط این)، پوسیدگی دندان است.

پوسیدگی های کوچک که فقط روی پوشش خارجی دندان (مینا) موثرند، معمولا دردی ندارند. اما وقتی که پوسیدگی، مینای دندان را سوراخ می کند و به لایه داخلی دندان به نام عاج می رسد، دندان خیلی حساس و آسیب پذیر می شود.

وقتی پوسیدگی پیشرفت کرد و به لایه های عمیق تر و داخلی تر دندان به نام پالپ رسید، درد شدید و تند و تیزی شروع می شود. عفونت دندان پوسیده باعث مرگ پالپ دندان شده و آبسه (تجمع چرک) زیر ریشه دندان تشکیل می شود. بیماری پیشرفته لثه ای نیز باعث آبسه دندان می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علت تلخی ته گلو

عفونت و التهاب ناشی از آبسه دندان باعث بروز درد نبض دار و لرزشی می شود. لذا به سختی متوجه می شوید که درد دندان باعث ناراحتی شما شده است.

2. آبسه دندان

آبسه دندان وقتی بروز می کند که بخشی یا تمام پالپ داخل دندان از بین برود.  در این حالت یک بافت مرده از باکتریها و چرکی به نام آبسه ایجاد می شود. عفونت دندان یا التهاب می تواند باعث ایجاد آبسه شود. در صورت عدم درمان سریع دندان آسیب دیده، می تواند به آبسه دندان منجر شود. این اتفاق هنگامی می افتد که سوراخ یا ترک باعث می شود باکتری های داخل دندان قرار گیرند.

3. شکستگی دندان

شکستگی دندان ترک یا شکاف در دندان است. این مشکل می تواند با گاز گرفتن چیزی سخت مانند یخ اتفاق بیفتد. در بعضی موارد، شکستگی دندان با گذشت زمان می تواند آهسته بهبود یابد. شکستگی دندان می تواند منجر به احساس درد شدید شود. این شکستگی اجازه می دهد تا غذاها به دندان وارد شده و باعث تحریک یا آلوده کردن پالپ و اعصاب شوند و باعث ایجاد درد می شود. عوامل ایجاد درد در دندان شکسته، می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. باکتریها
2. ذرات غذا
3. آب
4. هوا

4- دندان پر شدن آسیب دیده

می توانید با گاز گرفتن و جویدن، با گاز گرفتن چیزی سخت و … بهدندان پز شده آسیب وارد کنید. آسیب های وارده به دندان پر شده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. تراشه
2. فرو ریختن
3. ترک
4. ساییدن
5. بیرون آمدن

5- عفونت لثه

۸ علت دندان درد چیست؟
۸ علت دندان درد چیست؟

لثه های آلوده به عفونت می توانند منجر به بیماری لثه یا پریودنتیت شوند. بیماری لثه عامل اصلی ریزش دندان در بزرگسالان است. عفونت لثه می تواند ناشی از:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان گیاهی خون در ادرار

1. تمیز کردن دندان و دهان به درستی نیست!
2. رژیم غذایی ضعیف روزانه
3. سیگار کشیدن
4. تغییرات هورمونی
5. برخی از داروها
6. دیابت
7. سرطان
8. ژنتیک

باکتریهای لثه های عفونی می توانند در اطراف ریشه دندان ایجاد شوند. این می تواند باعث عفونت در بافت لثه شود که منجر به درد دندان می شود. بیماری لثه ممکن است استخوانی که دندانها را در جای خود نگه می دارد را خراب کند. این امر می تواند دندان ها را شل کرده و باعث ایجاد حفره در دندان و سرانجام دندان درد شود.

6. بروکسازیسم یا دندان زدن در حین خواب

دندان زدن در حین خواب که به آن بروکسازیسم نیز گفته می شود یکی دیگر از دلایل درد دندان است. این مشکل معمولاً هنگام خواب اتفاق می افتد و موجب فرسایش دنهدان می شود. دندان زدن ممکن است به دلیل استرس، ژنتیک و … اتفاق بیفتد. این مشکل دندان می تواند باعث درد دندان، لثه و فک شود. آنها با پوشیدن دندان باعث فرسایش دندان می شوند. این باعث افزایش خطر حفره ، درد دندان و شکستگی دندان می شود.

علائم فرسایش دندان شامل موارد زیر است:

1. ترک های کوچک یا زبری در لبه های دندان
2. نازک شدن دندانها
3. دندانهای حساس (به خصوص هنگام مصرف نوشیدنی ها و غذاهای گرم، سرد و شیرین)
4. دندانهای گرد
5. دندانهای پر شده یا تراشیده شده و جرم گیری شده
6. زرد شدن دندان ها

7. آسیب به تاج دندان

تاج یا کلاه پوششی از دندان است. تاج به آن قسمت از دندان گفته می‌شود که توسط مینا پوشیده شده‌است. تاج معمولاً کل دندان را به سمت لثه می پوشاند. در صورت ترک خوردگی یا شکسته شدن دندان، ممکن است به تاج نیاز داشته باشید. تاج دندان را در کنار هم نگه می دارد. جنس تاج دندان می تواند از فلزات، سرامیک یا چینی ساخته شود. تاج شل می تواند باعث ضربان درد دندان شود. باکتری ها می توانند در زیر تاج قرار گیرند. دندان ممکن است آلوده یا آسیب دیده باشد و باعث ایجاد درد عصبی شود. در صورت وجود حفره یا آسیب دندان، دندانپزشک شما می تواند تاج را برداشته و دندان را درمان کند. تاج جدیدی روی دندان ترمیم شده قرار داده شده است. تاج آسیب دیده را می توان تعمیر کرد یا با یک نوع جدید جایگزین کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان خانگی رفلاکس معده

8- درد دندانهای در حال رشد

دندانهای در حال رشد و جدید به ویژه در کودکان می توانند باعث ایجاد درد در لثه، فک و دندانهای اطراف شوند. این موارد شامل دندانپزشکی کودک و بزرگسالان هنگام رشد دندان عقل است. رشد دندان جدید، اگر مانع از رشد لثه شود، دندان می تواند آسیب ببیند. یا ممکن است در جهت نادرست رشد کند این مشکل می تواند ناشی از:

1. شلوغی (دندانهای خیلی زیاد)
2. دندان کودک که خارج نشده است.
3. کیست در دهان
4. ژنتیک

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.