حبس تعزیری چیست

سلامی ناب به شما دوستان خوبم

به سایت جستیر خوش امدید

همه ی مطالب مرتبط با حبس تعزیری چیست را برایتان جمع اوری کرده ایم و در اختیارتان میگذاریم

شاد و سلامت باشید

حبس تعزیری چیست ؟

حبس تعزیری چیست ؟
حبس تعزیری چیست ؟

حبس تعزیری چیست

در پاسخ به این که حبس تعزیری چیست باید گفت ، حبسی است که همانند سایر حبس های دیگر از روزی شروع می شود که محکوم علیه به موجب حکم قطعی قابل اجرا مبحوس و زندانی می گردد که در حبس تعزیری در صورت وجود شرایط دادگاه می تواند تعویق صدور حکم یا تعلیق اجرای مجازات و یا مجازات های جایگزین حبس را اعمال کند . میزان مجازات تعزیری را قانون گذار تعیین کرده است و میزان آن در شرع مشخص نیست در ادامه مطلب به دسته بندی مجازات ها در قانون مجازات اسلامی می پردازیم .

به طور کلی مجازات ها و حبس های تعزیری باید مادون حدود و کمتر از مجازات های حدی باشند و برخلاف حدود در تعزیرات میزان مجازات براساس قانون مشخص شده و قاضی در تعیین آن مواردی را مدنظر قرار می دهد . به بیان ساده تر انگیزه ، سوء پیشینه و شخصیت مرتکب جرم برای تعیین میزان مجازات های تعزیری مدنظر قاضی قرار می گیرد .

درجات مجازات های تعزیری

درجات مجازات های تعزیری در قانون مجازات اسلامی به هشت دسته تقسیم شده است و به عبارت دیگر در صورتی که فردی مرتکب جرمی شود با توجه به جرمی که محقق می شود به یکی از درجه های مجازات محکوم می شود به عنوان مثال : مجرمی که جرم توهین را مرتکب شده است به مجازات درجه 7 محکوم می گردد که هر کدام دارای مدت مشخصی به صورت زیر می باشد :

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه به فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم

درجه1
– حبس بيش از بيست و پنج سال
درجه 2
– حبس بيش از پانزده تا بيست و پنج سال
درجه 3
– حبس بيش از ده تا پانزده سال
درجه 4
– حبس بيش از پنج تا ده سال
درجه 5
– حبس بيش از دو تا پنج سال
درجه 6
– حبس بيش از شش ماه تا دو سال
درجه 7
– حبس از نود و يک روز تا شش ماه
درجه ٨
– حبس تا سه ماه

 

مجازات های تعزیری باید مادون حدود و کمتر از مجازات های حدی باشند و برخلاف حدود در تعزیرات میزان مجازات براساس قانون مشخص شده و قاضی در تعیین آن مواردی را مدنظر قرار می دهد . به بیان ساده تر انگیزه ، سوء پیشینه و شخصیت مرتکب جرم برای تعیین میزان مجازات ها و حبس های تعزیری مدنظر قاضی قرار می گیرد .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این که حبس تعزیری چیست ؟ به کانال تلگرام حقوق کیفری مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون حبس تعزیری چیست ؟ پاسخ دهند .

مجازات‌‌های تعزیری متوسط کدامند؟

بر طبق قانون، دادگاه برای اعمال مجازات تعزیری متوسط شرایط تازه ای را فراهم کرده است که بر طبق ان محکوم به حبس قادر است با رضایت خویش در محدوده ای مشخص و مجهز به سیستم‌‌های الکترونیک قرار گیرد.

در صورتی که فردی در سن نوجوانی قرار داشته باشد و در سنین ۱۵ تا ۱۸ سالگی مرتکب جرم تعزیری درجه ۶ شده باشد،  به جای حبس در کانون اصلاح و‌‌تربیت به پرداخت ۱ تا ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌شود و یا می‌تواند ۶۰ الی ۱۸۰ ساعت خدمات عمومی‌رایگان ارائه دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قانون جرائم رایانه ای

چه کسانی به حبس تعزیری محکوم می‌شوند؟

حبس تعزیری برای تخلفات شرعی و اعمال حرام در نظر گرفته شده است. در واقع این نوع حبس برای ان دسته از جرایمی‌است که برایشان در شرع مجازات دقیق تعیین نشده است.

برخی تصور می‌کنند که حبس تعزیری قابل فروش است، در صورتی که چنین چیزی صحت ندارد. اما می‌توان حبس تعزیری را به جزای نقدی تبدیل نمود.

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.