nlp چیست

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ nlp چیست در اين مطلب ميخواهيم درباره ي تکنیک nlp اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

روش nlp چیست؟

برنامه‌نویسی عصبی زبانی (به انگلیسی: Neuro-linguistic programming) (مخفف انگلیسی: NLP) یکی از علوم و دانشی می‌باشد که به تغییر و تحول در وجود انسانی و رشد فردی و اجتماعی هر شخص می‌پردازد. این دانش در دهه ۱۹۷۰ میلادی و سال ۱۹۷۱ توسط یک دانشجوی ریاضی و مدل‌سازی با نام ریچارد بندلر و یک استاد زبان‌شناسی به نام جان گریندر در دانشگاه سانتاکروز کالیفرنیا بنیانگذاری شده‌است.

nlp چیست
nlp چیست

این دانش به ارتباط بین زبان کلامی و غیر کلامی و تأثیر آن بر ذهن و مغز و سیستم عصبی مرتبط با آن می‌پردازد و خلق تجربیات درونی و بیرونی که ما در واقعیت‌های زندگی خود تجربه می‌کنیم را از فرایندهای زبانی و سیستم عصبی مورد بحث و بررسی قرارمی دهد و متناسب با سیستم وجودی و زبان ذهن و مغز هر فرد تغییرات اساسی و عمیقی را در ساختارهای کلامی و غیرکلامی او ایجاد می‌کند.

تکنیک nlp چیست

هر رفتاری که با سرعت و الگو روی ذهن تأثیر بگذارد، می تواند به نوعی رفتار اتوماتیک و خودکار تبدیل شود. مثلاً ناخن جویدن نوعی رفتار است که در بعضی افراد دیده می شود. ناخن جویدن با الگویی همراه است که برای درمان آن می توان از همان الگو استفاده کرد.

در ادامه چند تکنیک ان ال پی را با هم مرور می کنیم، امیدواریم شما بتوانید از آنها استفاده کنید و تغییرات و انرژی مثبت را در خود ایجاد کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه یک معلم موفقی باشیم؟

۱- تکنیک حذف افکار بد، یکی از تکنیک های nlp است.

۱-۱- هنگامی که با لحنی بد با خودتان صحبت می کنید، به افکار خودتان بگوئید ساکت باش و دیگر از این حرف ها نزند.

۱-۲- با خودتان با مهربانی صحبت کنید. هنگامی که با ملاطفت با خود حرف می زنید، تصاویر ذهنی آن گفتگوها در ذهنتان ساخته می شوند و اگر می خواهید که تأثیر این گفتگوهای بد درون خود را کم کنید، باید کیفیت های فرعی این تصاویری که از ذهنتان عبور می کنند را تغییر دهید.

گاهی اوقات لازم است که کل تصاویر را تغییر دهید و آنها را با تصاویر ذهنی که به شما احساس خوبی می دهند، جایگزین کنید. در بعضی اوقات لازم است که خود را جابه جا کنید و مکانی که در آن قرار دارید را ترک کنید و به جای دیگری بروید، با این کار احساس بهتری پیدا خواهید کرد و تصمیمات شما بهتر خواهند شد.

۲- یکی دیگر از تکنیک های nlp ، تکنیک تغییر حالات بد است

۲-۱- وقتی که احساس بد یا در یک حالت بد قرار می گیرید، ۳ چیز رخ می دهد.

اولین چیز، با دیدن تصاویر احساس بدی برای شما ایجاد می شود.

دومین چیز، به یک روش بد با خودتان صحبت می کنید.

سومین چیز، احساس ناخوشایند و بدی دارید.

پس به این تصاویر، صداها و حرف ها، احساسات، دقت کنید و

۲-۲- در مورد آن چیزی که می خواهید انجام دهید، فکر کنید و مواردی را که برای شما اتفاقاً مفید هستند را پیدا و یادداشت کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین بازی های رومیزی ایرانی

۲-۳- تصاویر منفی را به حرکت واداشته و از خود دور کنید و آن ها را با تصاویر مثبتی که به شما احساس آرامش می دهند، جایگزین کنید.

۲-۴- صداهای منفی که به شما احساس بدی می دهند را با صداها و کلمات و تصدیق های تأکیدی مثبت، جایگزین کنید.

۲-۵- به حس بدی که دارید توجه کنید و ببینید این احساس به کدام جهت می چرخد؟ پس جهت آن را تغییر دهید و در همان جهت به آن سرعت دهید.

۲-۶- فیزیولوژی جسم خود را تغییر دهید. زمانی که احساس خوبی دارید با بازده محکمتری تصاویر بد را کنار بزنید.

۳- تکنیک تغییر خاطرات بد یکی دیگر از تکنیک های nlp است.

۳-۱- به خاطره ای فکر کنید که دیگر نمی خواهید به آن بازگردید.

۳-۲- کیفیت های فرعی آن خاطره را مدنظر قرار دهید. اندازه تصاویر ذهنی مربوط به آن خاطره را کوچک کرده و دور آن را قاب بگیرید.

۳-۳- به انتهای خاطره مدنظر جهش پیدا کنید و چارچوب آن را ببندید و کل تصاویر را با دانه های سفید بپوشانید و آن را سفید کنید.

۳-۴- این عملیات را ۳ بار انجام دهید و سرعت خود را در دور دوم و سوم بیشتر کنید.

۳-۵- خودتان را در آخر فیلم ببینید و فیلم خاطره را از آخر به اول ببینید. توجه کنید و ببینید که علائم و صداها به سمت عقب می روند و احساسات خود در بدنتان را در جهت مخالف بچرخانید.

۳-۶- اینجا در مرحله آخر است که هر چه بیشتر به خاطرات بد فکر کنید و هر چه قدر بیشتر این کار را انجام دهید، یادآوری خاطرات تلخ برایتان سخت تر می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  منصور ضابطیان

برای تغییر دادن خاطرات بدی که سال های زیادی با شماست و شما هر روز آنها را مرور کنید، سعی و تلاش زیادی لازم است. تکرار و تمرین رمز موفقیت شما برای کم رنگ تر کردن خاطرات بد است.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.